Recenzowana praca, poświęcona europejskim modelom administracji samorządowej „Starej Europy", a także młodym demokracjom Europy Środkowej i Wschodniej, znamionuje się rozmaitością rozwiązań ustrojowych przy równoczesnym spełnianiu standardów opartych na wspólnych wartościach fundamentalnych, wynikających z Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego i zasad demokratycznego państwa prawa, w tym zasady pomocniczości i decentralizacji władzy i administracji publicznej.
Wyniki badań zaprezentowane przez autorów potwierdzają pokaźne podobieństwo rozwiązań ustrojowych w państwach środkowoeuropejskich i szczycących się dwustuletnią tradycją i doświadczeniem samorządowym państwami Europy Zachodniej.
Poszukiwanie cech i wartości uniwersalnych i niepowtarzalnych modeli samorządów w wielu przypadkach obnaża słabości i negatywne zjawiska będące asumptem do rozważań zawartych w artykułach. Teksty zawierają wyniki badań kilku środowisk naukowych i – co ważniejsze – zapraszają do kontynuowania dyskusji i debat przyszłych czytelników.
Recenzowana książka posiada walory idiograficzne, wyjaśniające oraz utylitarne. Dzieło posiadające charakter interdyscyplinarny powinno znaleźć czytelników wśród pracowników i studentów wydziałów prawniczych, nauk społecznych i nauk humanistycznych, a także środowiska samorządowców oraz parlamentarzystów.
Fragment recenzji prof. Dr. Hab. Firma Barańskiego