Pracę (…) Macieja Musiała oceniam wielce pozytywnie za jej intelektualny potencjał, odporność i konsekwencję, z jaką autor stara się zawsze konkluzywnie porządkować wszystkie wątki rozważań. Co więcej, doktorantowi udało się pokazać, że wbrew poglądom wielu przedstawicieli współczesnej polskiej humanistyki, potencjał zawarty w społeczno-regulacyjnej koncepcji kultury Jerzego Kmity jest stale źródłem inspiracji i sprawdza się także w obszarach płynnej progresywności, która wbrew pozorom wcale nie przypomina „ruchów Browna”, a jej niestabilność daje się analizować w sposób systemowy i porządkować teoretycznie (…). Reasumując, nie mam najmniejszych wątpliwości, iż rozprawa (…) Intymność i jej współczesne przemiany. Studium z filozofii kultury jest opracowaniem oryginalnym i inspirującym, o nieszablonowych walorach intelektualnej rzetelności i dyscypliny (…).
Prof. Dr hab. Wojciech Józef Burszta
Pracę (…) Macieja Musiała czyta się jak powieść. Ponieważ jest to powieść filozoficzna, stwierdzenie to nie pełni w recenzji roli zarzutu,możliwie intelektualnie wyrafinowanego komplementu. (…) [Maciej Musiał] napisał filozoficzną pracę o intymności, a zatem o tym kontekście życia (społecznego), o którym pisze się szczególnie trudno, ponieważ jest on w głównej mierze definiowany za pomocą pojęć zakładających szeroko rozumianą przygodność ludzkich pragnień i służących im zachowań. Ta dysertacja ukazuje, iż filozofia nie tylko potrafi stawiać życiu poprzeczki, ale także wiernie mu towarzyszyć.
Prof. UAM dr hab. Roman Kubicki
Maciej Musiał (ur. 1985), doktor filozofii, absolwent studiów polonistycznych. Interesuje się filozofią współczesną oraz przemianami współczesnej kultury, bardzo w zakresie sfery intymnej. Opublikował monografie poświęconą myśli Richarda Rorty’ego, a także ponad dwadzieścia artykułów i recenzji, m.in. W „Theory, Culture and Society” i w „Przeglądzie Filozoficznym”.