Jana Himilsbacha znamy wszyscy należycie z występów w wielu filmach. Tymczasem Jan Himilsbach był także pisarzem – i to niezwykle dobrym pisarzem.
Książka ta gromadzi 13 wybranych opowiadań Jana Himilsbacha, które zostały odnalezione i opublikowane niemało lat po jego śmierci. Ich teksty pochodzą z książek „Monolog i inne zapiski” i „Rozwałka i inne szkice” (Vis-a-vis Etiuda, Kraków 2015, 2016).
Na początku tego audiobooka pokazujemy utwory krótsze, trwające od kilku do kilkudziesięciu minut. Jego dwie końcowe pozycje, to nowele, z których każda trwa po około dwie godziny.
przezroczysta narracja, bogate słownictwo, wulgaryzmy ściśle odmierzone. Parę znanych osób porównało Himilsbacha do Hłaski. Ja bym go określił jako swoistego producent Twaina, z silną nutą Wiecha, a chwilami może choćby kropelką Pratchetta. Twaina – dlatego, iż Autor ma silny zmysł obserwacji sytuacji międzyludzkich, z ukrytą, ale silną inspiracją do namysłu nad tą naturą, a zwłaszcza jej cieniami. Wiech – oczywiście przez opis przedwojennego półświatka, ludzi, którzy wiedli życie w sumie podłe i monotonne, lecz z jakąż fantazją! Pratchett – podobne zacięcie do humoreski z nutką goryczy, zaś całość chwilami ociera się wprawdzie nie o czyste fantasy, ale o absurd jak najistotniej. Bardzo trudno taką mieszankę uwarzyć, ważąc i odmierzając słusznie proporcje komponentów gorzkich i rześkich. Himilsbachowi wyszło to wybornie! [Micelius, lubimyczytac.pl]
Jan Himilsbach (1931–1988) – książę polskich amatorów. Pisarz, scenarzysta, aktor typowy. Z zawodu kamieniarz. Zadebiutował w „Rejsie” marka Piwowskiego, gdzie stworzył niezapomniany duet ze Zbigniewem Maklakiewiczem. Jako uzupełniający się sfrustrowani malkontenci wystąpili razem jes...