Autorka wybrała temat niezwykle interesujący, ale też niełatwy. Badania lingwistyczne nad zjawiskiem, które określa się mianem język telewizji, nie są w polskiej lingwistyce nowoczesne w stopniu choćby zadowalającym.
[…] Do najważniejszych walorów ocenianej rozprawy zaliczam: sam wybór tematu (stosowny bez dyskusji i aktualny i ważny z poznawczego punk-tu widzenia); zakres analiz (wręcz imponujący – od kwestii formalnych, a więc wyznaczników bycia tekstem poprzez semantyczne po pragmatyczne aspekty analizowanych komunikatów); zmiany perspektyw badawczych i regulowanie metod opisu do opisywanej problematyki (aktualnie chyba jedyna uprawniona postawa, gdy brak jednego paradygmatu poznawczego zapewniającego badawczy sukces); zakres ujawnionego w pracy zaplecza, z którym Autorka radzi sobie świetnie – w pracy jest praktycznie całe współczesne językoznawstwo: tekstologia (w ujęciu statycznym i dynamicznym), genologia, semantyka zorientowana kulturowo, aksjologia, pragmatyka lingwistyczna.
Z recenzji prof. Dr hab. Marii Wojtak Praca porusza cały wachlarz zagadnień lingwistycznych, z reguły jednak od strony teoretycznej. W tym zakresie Autorka pokazała swoją wiedzę i erudycję, szeroką znajo-mość literatury lingwistycznej, a także pełną orientację w zagadnieniach z dziedziny komunikacji językowej.
stanowczo interesujący jest rozdział o modalności i metatekście i rozdziały na temat funkcji fatycznej oraz językowego obrazu wartości. Z recenzji prof. Dr hab. Janiny Labochy