Książka obejmuje kluczowe zagadnienia dotyczące istniejących w Polsce organów ochrony prawnej w dostępnej formie pytań i odpowiedzi, które na ogół pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to postępowy niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się przez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce.
Przyjęta formuła zezwala na powtórzenie informacji dotyczących podstaw prawnych, organizacji, zadań, trybu funkcjonowania, a także statusu osób w organach ochrony prawnej. W publikacji przedstawiono władzę sądowniczą (jak dodatkowo powiązaną z nimi Krajową Radę Sądownictwa), organy quasi-sądowe, organy kontroli legalności, korporacje ochrony prawa oraz niektóre z instytucji ombudsmańskich (Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i rzeczników sektorowych zajmujących się prawami konsumentów, klientów sektora finansowego i pacjentów).
Publikacja w szczególności dedykowana jest dla studentów i aplikantów. Będzie w dodatku {pomocn|przydatn)a nauczycielom akademickim, którzy mogą ją wykorzystać jako materiały do ćwiczeń.