We współczesnych konfliktach zbrojnych coraz częściej obok regularnych sił zbrojnych i klasycznych oddziałów nieregularnych, biorą udział uzbrojone formacje wyprodukowane przez partie polityczne, organizacje wyznaniowe, grupy zorganizowanej przestępczości, bojówki stadionowych chuliganów, oddziały najemne powoływane poprzez oligarchów i prywatne marki militarne (Private Military Companies - PMC).
PMC to legalne podmioty gospodarcze świadczące usługi w zakresie wojskowości i bezpieczeństwa militarnego, a także cywilnego. Działając na rzecz wielu armii, realizując zadania bojowe i zabezpieczające w warunkach zagrożeń wynikających z kryzysów i konfliktów, PMC wykazują wysoki stopień praktyczności i skuteczności, zdobywając status „nieformalnego typu sił zbrojnych".
Prywatne firmy militarne są stanowczym komponentem wsparcia sił zbrojnych, istotnie w Polsce, gdzie mogą stanowić ergonomiczny element systemu obronności i bezpieczeństwa narodowego. Współczesne konflikty wymagają umiejętności i wiedzy ekspertów spoza armii.
Specjaliści z najróżniejszych dziedzin, niezwiązani na co dzień z wojskiem, są potrzebni do realizacji zadań na rzecz obrony narodowej. Historia przedstawia, iż wiedza cywilnych ekspertów była kluczowa w operacjach wojennych, takich jak atak na wzgórze Messines w trakcie I wojny światowej czy budowa brytyjskiego systemu podwójnych agentów podczas II wojny światowej.
Postęp w dziedzinach technicznych i społecznych, takich jak nienaturalna inteligencja, robotyka, technologie informacyjne, logistyka oraz psychologia, powoduje, że wojsko potrzebuje systemowego wsparcia cywilnego.
Potencjał takiego wsparcia znajduje się w prywatnych firmach militarnych działających na całym świecie. Ich rola odzwierciedla zmiany zachodzące w środowisku bezpieczeństwa, bardzo w zakresie funkcjonowania armii w warunkach pokoju, kryzysów i konfliktów zbrojnych.