Ćwiczenia podsystemu niemilitarnego bezpieczeństwa RP na szczeblu powiatowym - komplet 2 książki 1) METODYKA ĆWICZEŃ PODSYSTEMU NIEMILITARNEGO W SYSTEMIE OBRONNYM RP Teoria i praktyka „Metodyka ćwiczeń podsystemu niemilitarnego w systemie obronnym RP: Teoria i praktyka" stanowi nową edycję dzieła „Metodyka przygotowania i prowadzenia ćwiczeń podsystemu niemilitarnego w Systemie Obronnym RP" wydanego w roku 2006.
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie uwarunkowań i założeń teoretycznych i metodycznych, a także przedstawienie projektu poradnika dotyczącego planowania i organizowania ćwiczeń obronnych podsystemu niemilitarnego – w świetle najnowszych zmian prawnych i osiągnięć praktyki, nauki i dydaktyki szkolenia obronnego.
Wiedza naukowa i doświadczenie funkcjonalne członków zespołu autorskiego pozwoliły na dokonanie krytycznej oceny dotychczasowego stanu wiedzy merytorycznej i metodycznej w dziedzinie przygotowania i prowadzenia ćwiczeń obronnych w podsystemie niemilitarnym – zasadniczej części cyklu szkolenia obronnego w państwie.
W niniejszej monografii znajdują się zmienione i zaktualizowane opracowania zespołu autorskiego z 2006 r. Każdy z trzech autorów podjął i uzasadnił przedmiotową problematykę z punktu widzenia zagadnienia, które stanowiło część większej całości.
Dlatego również w pracy występują nawiązania do podobnej albo pokrewnej problematyki, bez czego jednak wykład poczyniony przez poszczególnych autorów byłby niepełny i (albo) niewystarczająco uzasadniony. Takie podejście pozwala, by monografia miała właściwości opracowania naukowego i jednocześnie zwartego merytorycznie poradnika dydaktycznego.
Rolą praktyków jest, by wybrać i dobrać konieczne zagadnienia metodyczne i merytoryczne przydatne w funkcjonalnej realizacji szkolenia obronnego, a zwłaszcza ćwiczeń obronnych. Teoretycy problemu zaś będą mogli odnieść się do przedstawionych zagadnień, podejmując się weryfikacji stawianych hipotez, a równocześnie zastosować tę monografię w kształceniu przyszłych kadr w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności państwa.
2) SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA W POWIECIE Publikacja dr. Roberta Dynaka jest pierwszym na rynku wydawniczym opracowaniem kompleksowo omawiającym system bezpieczeństwa w powiecie. Przedmiotem rozważań jest bowiem organizacja bezpieczeństwa w powiecie.
Przedmiotem rozważań jest bowiem organizacja bezpieczeństwa w powiecie, a w szczególności działalność powiatu w tym zakresie i regulacje prawne, rozwiązania organizacyjne, kompetencje organów i działania w tym obszarze w czasie pokoju, kryzysu i wojny.
Monografia demonstruje bogate doświadczenie ergonomicznej w przedmiotowej materii, wzbogacając jednocześnie dość skromny dorobek naukowy i publicystyczno-naukowy w dziedzinie bezpieczeństwa na poziomie lokalnym, w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu, związany z przygotowaniem i realizacją zadań realizowanych przez powiat w dziedzinie bezpieczeństwa, a także z formułowaniem koncepcji organizacji i funkcjonowania powiatowego systemu bezpieczeństwa.
Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, że w przystępnych opracowaniach problematyka ta jest niedostatecznie zbadana, większą bowiem uwagę w literaturze przedmiotu poświęca się kwestiom szczegółowym ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej, porządku publicznego, przy jednoczesnym braku całościowego ujęcia problematyki bezpieczeństwa na szczeblu ponadgminnym.
Na tym szczeblu dochodzi do zespolenia administracji rządowej z samorządową, to z tego faktu wynika również jego szczególna rola w zapewnieniu bezpieczeństwa na administrowanym terenie. Bez zbudowania jednolitego powiatowego systemu bezpieczeństwa nie jest możliwa właściwa realizacja misji, celów i zadań powiatu w sferze bezpieczeństwa w ogóle, a za kierowanie powiatowym systemem bezpieczeństwa powinny odpowiadać powiatowe organy władzy ogólnej.
Prof. Dr hab. Inż. Waldemar Kitler obecnie funkcjonuje kilka monografii o tematyce dotyczącej ogólnych założeń systemu bezpieczeństwa w Polsce. Brakuje jednak opracowań o obszerniejszym stopniu szczegółowości, które uzupełnią lukę dotyczącą systemów bezpieczeństwa gmin, powiatów czy województw.
Autor porusza kwestie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze powiatu, wypełniając po części tę lukę. Bezpieczeństwo powiatu częstokroć jest przedmiotem wykładów akademickich w uczelniach prowadzących kierunki: „obronność", „bezpieczeństwo narodowe", „bezpieczeństwo wewnętrzne", i „administracja".
Stanowi na dodatek samodzielną tematykę kursów obronnych dla organów władzy i pracowników administracji publicznej, dla żołnierzy zawodowych czy studentów studiów podyplomowych zarówno cywilnych, jak i wojskowych, w tym Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Praca jest asygnowana na dodatek pracownikom naukowo-dydaktycznym i organom władzy i administracji, zwłaszcza lokalnej. Wnikliwa lektura monografii kształtuje uzasadnione przekonanie, że publikacja była pisana z głębokim przemyśleniem i refleksją naukową, a dobór zagadnień poddanych analizie ma charakter nieprzypadkowy.
Nie ulega wątpliwości, iż brak opracowań w tym zakresie można określić jako odczuwalny z punktu widzenia zarówno dydaktyki akademickiej, jak i dociekań naukowych. Publikacja jest na dodatek odzwierciedleniem wzrostu zainteresowania tą problematyką nie tylko sektora cywilnego,również kręgów wojskowych ze względu na obecne zagrożenia niemilitarne i militarne Rzeczypospolitej Polskiej Dlatego też monografię „System bezpieczeństwa w powiecie" autorstwa dr.
Roberta Dynaka należy w tej mierze przyjąć z satysfakcją. Nie ulega wątpliwości, że trud, jaki integruje się z opracowaniem takiej monografii, wynika z potrzeby ciągłej aktualizacji zamieszczonych w niej treści w świetle nierzadko zmieniającego się stanu prawnego.
Autor sprostał temu zadaniu, albowiem treść monografii koresponduje z aktualnym stanem prawnym. Ppłk dr inż. Dariusz Nowak