Badania przedstawione w ramach pracy koncentrowały się na pozarodzinnej sukcesji zarządzania. Większość przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce, założonych w latach dziewięćdziesiątych, jest podczas albo zbliża się do zmiany pokoleniowej.
cykl sukcesji to jeden z trudniejszych etapów poprzez który przechodzą producenta rodzinne. Trafny wybór sukcesora powiększa prawdopodobieństwo przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa. Zwykle praktykowanym rozwiązaniem jest dobór sukcesora z kręgu rodziny. Chociaż występują sytuacje, gdy takie rozwiązanie jest niełatwe albo wręcz niemożliwe. Wyodrębnionie pozarodzinnej sukcesji zarządzania, jako prawidłowej alternatywy dla sukcesji rodzinnej, może mieć znaczne znaczenie dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa rodzinnego na rynku.
Przedmiotem części empirycznej uczyniono analizę czynników wpływających na decyzję o przekazaniu zarządzania osobie z zewnątrz, niezwiązanej z rodziną, a także czynników decydujących o pozostawieniu przedsiębiorstwa w rękach rodziny pomimo przekazania zarządzania przedsiębiorstwem menedżerowi zewnętrznemu.