Saga warszawska – powieści, w których codzienność i życie towarzysko-rodzinne toczą się na tle sporych wydarzeń XIX i XX wieku.
Magdalena Żarska, młodziutka i śliczna dama klasowa, nauczycielka w Instytucie Guwernantek, spotyka dziennikarza i wykładowcę polskiej literatury, Juliana Sucheckiego. On, syn browarnika, zwrócił na nią uwagę już wcześniej. Zamach na pannę Klementynę Tańską pomaga Julianowi przezwyciężyć wrodzoną nieśmiałość i zawrzeć znajomość z Madzią.
Romans rozkręca się powoli pomimo podejrzeń panny Żarskiej i planów matrymonialnych ojca Juliana, który ma zamiar ożenić go z córką swego konkurenta w biznesie. Czy dane im będzie żyć długo i szczęśliwie w obliczu wybuchu powstania listopadowego?
Zapraszamy do stolicy w ostatnich latach przed wybuchem powstania listopadowego i w czasie jego trwania, gdzie właśnie kreuje się Teatr spory, na ulicy Widok panowie odwiedzają wytworny dom rozpusty, przy Daniłowiczowskiej zaczęło działać postępowe więzienie, a generał Paskiewicz prowadzi rosyjskie wojska do ataku na redutę Ordona.