Zasada równego traktowania, a także zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu stanowią szczególny aspekt ogólniejszej zasady równości, uważanej za jedno z fundamentalnych praw człowieka. Z nieuzasadnionym różnicowaniem wynagrodzeń, będącym wyrazem zaprzeczenia tych zasad, można spotkać się na wszelkich etapach zatrudnienia, tj.
na etapie jego powstania, realizacji, a także ustania. […] Na polskim rynku wydawniczym pojawiły się już prace traktujące o zasadach sprawiedliwości i równości w wynagradzaniu. Brakuje natomiast aktualnej, kompleksowej publikacji, która ukazywałaby efekty transpozycji europejskiego prawa pracy do polskiego prawa pracy w dziedzinie równości płac.
Niniejsza książka stara się wypełnić tę lukę. Pokazuje polskie prawo antydyskryminacyjne w zakresie równości w wynagradzaniu oraz postępujący cykl jego europeizacji. Fragment Wstępu Monografia ta ma charakter wieloaspektowy i interdyscyplinarny.
Jest tak dzięki połączeniu analizy regulacji międzynarodowych i krajowych oraz nieograniczaniu się do kwestii prawa materialnego i omówieniu zagadnień procesowych. Dzieło to ma wszelkie atuty, żeby stać się ważnym, wręcz fundamentalnym opracowaniem jednocześnie dla specjalistów z zakresu prawa pracy, jak i dla badaczy z innych dziedzin zajmujących się kwestiami prawa do równego traktowania.
dr hab. Marcin Wujczyk