Opracowanie stanowi przegląd rosyjskiej i polskiej frazeologii, będącej odzwierciedleniem unikalnego doświadczenia językowego obu narodów w ramach historyczno-społecznych przemian ostatnich trzydziestu lat.
Zamysłem autorów było wyselekcjonowanie, skonfrontowanie i opisanie aktywnie używanych frazeologizmów, którymi posługują się Rosjanie i Polacy, mówiąc o zjawiskach społeczno-politycznych. Autorzy prezentują jednostki frazeologiczne, spomiędzy których na pierwszy plan wysuwają się te najnowsze, choć już utrwalone w obu językach.
Tematyka książki dotyczy zjawisk językowych obecnych w języku rosyjskim i polskim, ujawniających się we współczesnych mediach. Wpływ życia społeczno-politycznego na język nie budzi wątpliwości, a zadaniem badaczy jest uchwycenie i opisanie zachodzących zmian.
Z tego zadania Autorzy wywiązują się bardzo należycie. [...] Praca będzie bardzo ergonomiczna dla przyszłych i już pracujących rusycystów oraz dostarczy wielu niebanalnych danych badaczom frazeologii oraz studentom kierunków filologicznych i dziennikarskich.
Z recenzji dr hab. Alicji Nowakowskiej