Jenny rzuciła wszystko i wyruszyła w skrajnie niebezpieczną podróż dookoła świata. John pracuje 24 godziny na dobę i kocha to. Kate uwielbia zakupy. W naszym domu gasimy światło, bo chcemy ocalić planetę.
Mamy ogromny dylemat – jaki dodatek do pizzy jest najkorzystniejszy? Znamy te kolorowe, połyskujące podręczniki językowe, zapełnione postaciami, które szaleńczo podróżują, z radością pracują i kupują, a także nie posiadają żadnych poważnych problemów? Książki pełne korzystnych rad i nieprzeciętnie wypolerowane z jakichkolwiek potencjalnie kontrowersyjnych treści? Autorka analizuje podręczniki w sposób szczególny, przedstawiając, jak pozornie neutralne i „niewinne" przekazy są przesiąknięte ideologią neoliberalną, „sprzedawaną" nam w sposób niedostrzegalny, jako element zdrowego rozsądku, jako niezauważalne „tak po prostu jest".
To książka nie tylko o podręcznikach, ale o szkole i naszej rzeczywistości w ogóle, przekształcanych w neoliberalny i neokonserwatywny market. To książka o tym, jak rozpoznawać polityczność w codzienności, istotnie tam, gdzie się jej najmniej spodziewamy.
Poszczególne rozdziały, w których przedstawiono wizerunek świata pracy, konsumpcjonizmu, neokonserwatyzm i prywatyzację problemu degradacji środowiska, mogą być traktowane jako swoiste minipodręczniki odkrywania ukrytych, pozornie tylko neutralnych treści.
Praca jest adresowana do kadry pedagogicznej – szkolnej i akademickiej, młodzieży szkolnej, studentów i studentek oraz osób zainteresowanych krytyczną analizą przekazów medialnych.