Książka ta jest ostatnim tomem naszej przygody z Apokalipsą św. Jana, z której wspólnie z Apostołem dowiadujemy się, jak trafnie jego księga opisuje realia naszego życia. Chodzi raczej o to, byśmy wzięli udział w jego doświadczeniu niż poprzestali na wiedzy o treści przekazu.
W tym tomie zobaczymy konflikt pomiędzy Jerozolimą a Babilonem i przekonamy się, iż nie ma równowagi między prawidłowem i złem, iż dobro i zło nie funkcjonują razem na wieki. Zło – Babilon – jest nieudolną próbą małpowania dobra – Jerozolimy – przy czym próbą skazaną na samozagładę poprzez własną nieudolność i wewnętrzną obrzydliwość.
Upadek Babilonu niesie za sobą rozwiązanie wszelkich problemów każdego człowieka, a oferta Boga demonstruje się w pełni swej wspaniałości i ładności jako świeże miasto, mające życie w sobie. Ostatecznie przekonujemy się, że Apokalipsa nie jest traktatem o nieszczęściach, katastrofach i uciskach, tylko wiarygodnym świadectwem Jezusa Chrystusa (Ap 1,2), demonstrującym Syna Bożego w nowych odsłonach i działaniach, o których inne księgi jedynie wzmiankują.
To On nadaje nową perspektywę historii, teraźniejszości i naszym osobistym doświadczeniom, zabezpieczając naszą przyszłość. Św. Hieronim mówił: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa".
Poznajmy więc Apokalipsę i dzięki niej poznajmy Chrystusa. Dr hab. Inż. Mirosław Rucki, prof. UTH Radom, przez dużo lat pracował na Politechnice Poznańskiej, gdzie zdobył tytuły magistra inżyniera, doktora oraz doktora habilitowanego.
Ukończył studia podyplomowe: pedagogiczne kształcenia zawodowego (Politechnika Poznańska), nauk o rodzinie (Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu), a także biblijne (PWT we Wrocławiu). Obronił również doktoraty z nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa aramejskiego (Uniwersytet im.
A. Mickiewicza w Poznaniu), a także z nauk społecznych w zakresie nauk o rodzinie (Uniwersytet Opolski). Autor albo współautor trzech książek recenzowanych i ponad 200 artykuł w naukowych, a także referat w wygłoszonych na konferencjach z dziedziny budowy i eksploatacji oraz trzech książek i ponad 30 artykuł w naukowych z dziedziny biblistyki.
Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Society of Biblical Literature, a także Forum Chrześcijańskich Pracowników Nauki. Mgr Karol Szymański, absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, zajmuje się badaniem tekst w Pisma św.
i odniesieniem ich do życia chrześcijańskiego. Autor dwóch książek o tematyce biblijnej i kilku artykuł w naukowych.