Ustalanie zakresu ubezpieczeń społecznych w przypadku, gdy ubezpieczony prowadzi zróżnicowane typy działalności zarobkowej w wielu podmiotach jednocześnie, niezmiennie sprawia płatnikom składek niemało trudności. Zachodzi wówczas tzw. Zbieg tytułów do ubezpieczeń. Są to sytuacje, gdy dodatkowy tytuł ubezpieczeniowy towarzyszy umowie zlecenia albo innej umowie cywilnoprawnej o podobnym charakterze. Zleceniobiorca może bowiem wykonywać jednocześnie kilka umów zlecenia, prowadzić pozarolniczą działalność, być pracownikiem, rolnikiem, pozostawać w stosunku służby.
Przy ustalaniu zakresu ubezpieczeń społecznych ważna jest w takim przypadku kwota uzyskanego przychodu. Od niej zależy, czy ubezpieczony będzie obciążony obowiązkiem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe, czy tylko składką zdrowotną. Znaczenie ma na dodatek wariant wykonywanej pracy – np. Praca na etat, umowa zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, w zbiegu z innym tytułem. Zbiegiem tytułów do ubezpieczeń jest także wykonywanie kilku umów zlecenia w tym samym czasie. Jeszcze korzystanie z ulg przez przedsiębiorców ma wpływ na podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom, gdy mają oni inne tytuły do ubezpieczeń.
W publikacji „Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych" eksperci z zakresu tematyki ZUS dostępnie wyjaśniają, jak obecnie należy rozstrzygać zbiegi tytułów ubezpieczeniowych. Czytelnik dowie się z niej, jak wyliczyć składki ZUS:
- od umowy zlecenia – w różnych sytuacjach, np. Gdy zleceniobiorca prowadzi równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, a charakter zlecenia nie mieści się w zakresie tej działalności;
- od umowy o dzieło – w tym wykonywanej poprzez osobę zatrudnioną na umowie o pracę;
- od kontraktu menedżerskiego.
ponadto w książce znajdują się użyteczne porady dotyczące korygowania ewentualnych nieprawidłowości, które pojawiają się w dokumentacji w razie popełnienia błędu przy ustalaniu zakresu ubezpieczeń zleceniobiorców.
Poradnik gromadzi także instrukcję, w jaki sposób uzyskać z ZUS informację na temat poprawnego zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorcę, gdy konieczne jest rozstrzygnięcie zbiegu tytułów ubezpieczeniowych.
Najtrudniejsze zagadnienia zostały przedstawione na ponad 60 użytecznych przykładach.
To przystępne opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Skierowane jest także do pracodawców oraz biur rachunkowych, które prowadzą obsługę w tym zakresie.