Celem powstania niniejszej książki było zestawienie aktualnej wiedzy na temat metod unieruchamiania przeróżnych substancji aktywnych – katalizatorów, enzymów, związków aktywnych o właściwościach antyoksydacyjnych, antymikrobiologicznych, antykorozyjnych, a choćby drobnoustrojów, które mogą być wykorzystywane w różnych procesach przemysłowych opartych na technologii chemicznej, biotechnologii, inżynierii chemicznej czy nanotechnologii.
Zestawienie tej wiedzy jest ważne, ponieważ pomaga zobrazować zainteresowanym, jakie są najlepsze możliwości immobilizacji wybranych składników aktywnych, o konkretnych właściwościach i zastosowaniu. W opracowaniu omówiono i porównano zwykle stosowane techniki immobilizacji mechanicznej, stanowiące największe zainteresowanie naukowców i przemysłu (na przykład freeze-drying czy spray drying) oraz techniki, które dopiero zaczynają podbijać przemysł (electrospinning, solution blow spinning czy electro-blow spinning).
dokładne przedstawienie tych technik pozwoli nie tylko na zrozumienie zasad ich działania, ale także da możliwość funkcjonalnego rozpatrzenia, która metoda może być stosowana, żeby w najkorzystniejszy z możliwych sposobów unieruchamiać i ochraniać solidne związki aktywne czy inne materiały.
Książka stanowi, jak dotąd, jedyne źródło danych o tak szerokim spektrum, opisujące równocześnie przystępne i znane techniki immobilizacji, jak i zestawienie tworzyw używanych jako nośniki substancji aktywnych.
Ponieważ większość monografii wydawanych w tej tematyce skupia się albo na poszczególnych technikach immobilizacji, albo solidnych związkach aktywnych (na przykład tylko na enzymach) i metodach ich unieruchamiania, dlatego opracowanie może ułatwić czytelnikowi nie tylko zrozumienie metod immobilizacji mechanicznej, ale także porównać i wybrać tę, która umożliwi uzyskanie najlepszego efektu prac badawczych.