W komentarzu omówiono zagadnienia dotyczące m.in. Obowiązków wobec zwierząt domowych, gospodarskich i wolno żyjących, ich humanitarnego traktowania, zapewnienia adekwatnej opieki, zakazu zabijania i znęcania się nad nimi.
Zweryfikowano sporo utrwalonych wcześniej poglądów na instytucje humanitarnej ochrony zwierząt, skupiając się na zagadnieniach najszczególniejszych z punktu widzenia praktyki używania prawa. Przedstawiono także nowe interpretacje wielu zagadnień od lat opisywanych w literaturze przedmiotu.
Dotyczy to w szczególności problematyki nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy o ochronie zwierząt i odpowiedzialności karnej z tytułu ich naruszenia. W książce uwzględniono ostatnie zmiany legislacyjne, m.in.
przepisy ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt oraz najnowsze orzecznictwo sądowe. Komentarz będzie pomocą w pracy: legislatorów, sędziów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, ale także pracowników administracji: członków samorządowych kolegiów odwoławczych, pracowników administracji ogólnej szczebla gminnego, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i przedsiębiorców zajmujących się hodowlą zwierząt, ich transportem, ubojem, a także członków organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.