Tom gromadzi mnóstwo cennych prac, które łączy nie tylko umiejętność wnikliwego obserwowania fenomenu ludowości z zróżnicowanych punktów widzenia i z przeróżnych perspektyw, ale także potrzeba opisania przejawów unikalnej występowaniu dziedzictwa ludowego w języku, kulturze, literaturze, sztuce plastycznej, muzyce.
Ludowość, ciągle będąca źródłem inspiracji o wielkim potencjale, jest ponadto chętnie użytkowana jako narzędzie perswazji i manipulacji. Może to prowadzić do jej nadużywania (zwłaszcza propagandowego), dlatego warto zastanowić się nad współczesnym rozumieniem i funkcjonowaniem tego, co z ludowością aktualnie kojarzymy.
Publikacja ma dużą wartość dokumen-tacyjną. Polecam ją czytelnikom zainteresowanym kulturą ludową i jej rolą w kształtowaniu tożsamości narodowej. Dr hab. Marzena Marczewska, prof. UJK Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach dużo z działań posiadających na celu emancypację warstw ludowych skupia się na co najmniej symbolicznym przełamaniu konwencjonalnych struktur władzy służących podporządkowaniu określonych grup.
Ludowość ma jednak też inne aspekty, związane nie tylko z przemocą i dominacją, lecz z całą gamą powszednich zachowań. Ujawnia się ona w najróżniejszego typu tekstach, w tym tekstach kultury, w systemie języka czy danych przyjęzykowych.
Pozwalają one na zrekonstruowanie „obrazu świata" ludu, przeróżnych punktów widzenia, które przyjmowali i przyjmują członkowie klas ludowych, lecz także tych punktów widzenia, z których lud postrzegali inni.
W niniejszym tomie zgromadziliśmy artykuły, których autorzy podjęli się sprawdzenia, jak ludowość ujawnia się m.in. W języku, kulturze, literaturze, sztuce czy muzyce. Oczywiście, jest to jedynie wycinek z bogactwa możliwości analitycznych, mamy jednak nadzieję, że zawarte w tej publikacji spostrzeżenia staną się przyczynkiem do dalszej owocnej dyskusji nad tytułową tematyką.
Ze Wstępu