„Gromił – Bractwo Wrocławskie odsłona druga" to książka autora i tłumacza Jarosław Rybskiego znanego z doskonałego przekładu kolekcji „Nekroskop" Brian’a Lumley’a - autora klasyki horroru. DG Wydawnictwo nakłania do wysłuchania tej retro powieści w wykonaniu lektora Mateusza Drozdy, który przeniesie Was w klimat peerelowskich lat 60.
Wrocław w roku 1957 był już nieco innym miastem niż przed pięcioma laty. Odbudowano część domów i powstały nowe. Grupa przyjaciół znana nieformalnie pod nazwą Bractwa Wrocławskiego żyła spokojnie swoim życiem. Do czasu.
Awansowany na kapitana Stefan Gromił natrafił w aktach Urzędu Bezpieczeństwa na sprawę sprzed lat, w której pojawiło się nazwisko przyjaciela Jana Warkota. Tropy prowadziły do Karpacza w Sudetach, a niewyjaśniona sprawa miała swój ciąg dalszy w teraźniejszości. Ktoś najwyraźniej likwidował świadków. W tajemniczych okolicznościach. Bezwzględnie i brutalnie. Gromiłowi, który wyspecjalizował się w zagadkowych sprawach powierzono śledztwo lecz bynajmniej nie zostawiono go samemu sobie. Do gry włączył się major kontrwywiadu.
Na końcu tej łamigłówki majaczyła się sprawa nieodgadnionego pociągu, którego ładownie zawierały bezcenny skarb. Pułkownik naciska, major kontrwywiadu nie daje za wygraną, Sowieci domagają się wyjaśnień. Co wiózł pociąg widmo i gdzie znajduje się teraz?
Gromił to kontynuacja przygód przyjaciół znów na tropie enigmatycznego artefaktu. Nad wszystkim, na całe szczęście, czuwa Leon Słupecki, średniowieczny pokutnik o oryginalnym poczuciu humoru, który nie pozwoli, by komukolwiek z przyjaciół stała się krzywda.
Wszystko to na tle obrazów z tamtej epoki, gdzie wata cukrowa, beczka śmierci, mecz w Chorzowie z Rosjanami oraz przeszmuglowana płyta gramofonowa stanowiły źródło rozrywki dla ludzi tkwiących w odczłowieczonym systemie politycznym.
Książka wydana nakładem Vis-a-Vis/Etiuda, produkcja DG Wydawnictwo, dystrybucja Wydawnictwo Hm...