W podręczniku omówiono prawne podstawy prowadzenia mediacji, negocjacji i niekonfrontacyjnych sposobów opanowywania sporów w administracji publicznej. Zaprezentowano zagadnienia komunikacji i użytkowania taktyk i technik wpływu społecznego, a także zakresu autoprezentacji – równocześnie w aspekcie psychologicznym, jak i w zakresie wymogów dyktowanych protokołem dyplomatycznym i praktyką funkcjonowania w sferze publicznej.
Publikacja porusza także widoczne zagadnienia społeczne dotyczące m.in. Komunikacji z innymi ludźmi, zrozumienia samego siebie w konfliktowych relacjach społecznych i profesjonalnych i opanowania nieuniknionych konfliktów towarzyszących relacjom społecznym.
Uwagę zwraca krystaliczna forma ujęcia poszczególnych zagadnień oraz szczegółowa dokumentacja cytowanych badań oraz zbiory pytań testowych i tematów prac zaliczeniowych i dyplomowych. Najnowsze wydanie, zaktualizowane pod względem stanu prawnego, zostało uzupełnione w dodatku o wyniki badań z zakresu psychologii, neurologii, a także antropologii, które dotyczą zagadnień wpływu społecznego.
Podręcznik dedykowany jest dla studentów kierunków prawnych, administracyjnych i biznesowych i studiów podyplomowych. Powinien zainteresować osoby zatrudnione w rozmiarze sprawiedliwości i w urzędach administracji publicznej i zastępców procesowych.