Inspiracją do napisania podręcznika było długoletnie prowadzenie zajęć dydaktycznych w formie ćwiczeń rachunkowych i laboratoryjnych z fizyki. Zajęcia były prowadzone dla kierunków ścisłych. Autor jest współautorem podręcznika Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki (część I) i książki pt.
Podstawy fizyki środowiska przyrodniczego. Prezentowany zbiór mieści ponad 1000 zadań związanych tematycznie z pełnym zakresem problemów fizycznych, począwszy od mechaniki, a kończąc na fizyce atomowej i jądrowej, a także teorii względności.
W przedstawionym zbiorze można wskazać kilka rodzajów zadań i problemów, w tym: - zadania, w których należy obliczyć konkretny parametr fizyczny, - zadania problemowe, w których należy wykonać obliczenia i analizę zmiany wielkości fizycznej, na podstawie przekazanej funkcji zmian innych, powiązanych z nią, parametrów fizycznych, - zadania, których rozwiązanie gromadzi wykres otrzymanej zależności, - zadania, w których wymagane jest zrobienie wykresu przy tak przypasowanych współrzędnych, aby wykres miał charakter liniowy i znalezienie informacji, jakie wtedy można uzyskać Tematyka zadań dotyczy obiektów o przeróżnej skali począwszy od obiektów szczególnie znikomych (jądra atomowe, atomy, kwanty), a skończywszy na obiektach astronomicznych.