Książka Odczytywanie sensu Tadeusza Pabjana odziedziczyła swój podręcznikowo-dydaktyczny charakter po mojej niepokaźnej książce Filozofia nauki (CCPress 2021), której jest wyraźnym rozwinięciem.
Moja książka była z założenia podręcznikiem-minimum. Powstała z znikomego powiększenia jednego z rozdziałów w zbiorowej książce, której celem miało być przedstawienie czytelnikowi poszczególnych działów zachodniej filozofii. Mnie przypadło w udziale zaprezentowanie filozofii nauki. Poprzez długi czas używałem tego rozdziału jako skryptu do swoich wykładów. Gdy nadarzyła się okazja, powstała z nich książka.
Okazało się, że korzystało z niej w Polsce kilku innych wykładowców filozofii przyrody, m.in. Tadeusz Pabjan. A ponieważ czynił to konsekwentnie i adekwatnie długo, książka, pod wpływem jego dydaktycznych talentów, kontynuowała swój proces przeobrażeń. W ten sposób powstał nowy podręcznik, znacznie bogatszy od mojego, zasadniczy plan został zachowany.
O ile moja książka miała być czymś w rodzaju skryptu dla studentów, o tyle praca Tadeusza Pabjana, oprócz swojego podręcznikowego charakteru, może z wielkim powodzeniem służyć jako pożyteczna lektura wszystkim, którzy lubią spędzać czas z książką w ręku.
Michał Heller