Głębokie, zasadnicze relacje z innymi ludźmi są niezmiernie ważne dla naszego rozwoju i zdrowego funkcjonowania – wpływają na nasz nastrój, poziom stresu, ogólny dobrostan, zdolność osiągania celów, poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu i celu w życiu. To dzięki więziom społecznym rozwijamy się i osiągamy pełnię swoich możliwości. Dlatego tak ważne jest stworzenie bezpiecznej, wspierającej, pełnej ciepła, życzliwości i szacunku atmosfery w gabinecie psychoterapeutycznym.
Psychoterapia oparta na analizie praktycznej (FAP) wywodzi się z nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych i kontekstualnej nauki o zachowaniu.Koncentruje się na relacji terapeutycznej jako podstawowym narzędziu zmiany i zdrowienia klienta. Proponuje mocne wytyczne, które pozwalają generować głębokie, autentyczne, oparte na zaufaniu, empatyczne relacje podczas sesji, a jednocześnie zapewnia ramy teoretyczne zezwalające myśleć o procesie terapii w sposób wysoce zindywidualizowany i zarazem nad wyraz staranny.
Niniejsza książka stanowi wprowadzenie do teorii i praktyki klinicznej FAP z naciskiem na poręczne scenariusze kliniczne. Autorzy skupiają się na budowaniu, podtrzymywaniu i doskonaleniu relacji terapeutycznej i związanych z tym wyzwaniach. Specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego dowiedzą się z tego przewodnika, jak znaleźć równowagę między autentycznością, troskliwością i myśleniem strategicznym. Poznają również wskazówki dotyczące opracowywania konceptualizacji przypadku i nauczą się działać z otwartością, uważnością i zaangażowaniem w każdej interakcji z każdym klientem,tworzyć kontekst sprzyjający zmianie. Dzięki temu będą mogli wytwarzać pełne współczucia, elastyczne i produktywne relacje terapeutyczne.
Psychoterapeuci wszelkich nurtów znajdą w tej książce nieocenione strategie, które pozwolą im pogłębić relacje z klientami, co z kolei rozszerzy sprawność terapii. Dowiedzą się także, jak: