podczas swych występów Artur Andrus odwiedził sporo zakątków Polski. Z tych wyjazdów przywiózł nie tylko wspomnienia, ale także lokalne gazety, które skrzętnie przechowuje w czarnym pudełku. Te zbiory posłużyły mu jako inspiracja do tworzenia skrzących się absurdalnym humorem „Ballad dziadowskich", stylizowanych na pieśni podwórzowe. W książce zebraliśmy sporą porcję tych ballad, opatrzonych barwnymi opowieściami zdradzającymi kulisy ich powstania.
„Nie wiem, kiedy i dlaczego zacząłem je systematycznie pisać. Pewnie po sukcesie »Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie«, którą zaśpiewałem przy okazji 1500. Wydania Listy Przebojów Trójki. Zaśpiewałem to jako żartobliwy upominek dla moich radiowych kolegów, a żart tak się rozwinął,przez dłuższy czas był na pierwszym miejscu Listy. Zapisałem sobie, z kim wtedy tą balladą wygrywałem: Stingiem, Madonną, Erikiem Claptonen, Philem Collinsem... (...)
Każda była realizowana tylko raz. Zdarzało się, iż udało się je nagrać w trakcie występu i potem zamieścić w lokalnym portalu informacyjnym albo na stronie internetowej domu kultury. Ale w zdecydowanej większości przypadków słyszeli je tylko ci, którzy byli wtedy na moim występie".
Dziś wszyscy mamy okazję poznać te ulotne dotąd utwory.
Czyta (a choćby śpiewa!) sam autor.
Artur Andrus – dziennikarz (w latach 1994–2017 pracował w Programie Trzecim Polskiego Radia, od 2005 do czerwca 2023 był gościem „Szkła kontaktowego" w TVN24), poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Niezastąpiony Jonathan Owens w serialu kabaretowym „Spadkobiercy". Autor książek: „Koneserzy kolejnego dnia" (z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem), „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych", „Każdy szczyt ma swój Czubaszek" (z Marią Czubaszek), „Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak", „Blog osławiony pomiędzy niewiastami", „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze" i innych.
W 2010 roku zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Nagrał kilka płyt, m.in. „Myśliwiecka", „Cyniczne córy Zurychu" i „Sokratesa 18".
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.