Zdjęcia Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa

E-booki

Dostępność: Do kupienia

Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka (AWF Warszawa)

Do kupienia w: Sklep TaniaKsiazka.pl Marka: AWF Warszawa
7,40 zł
Idź do sklepuSuper oferta

Skrócony opis produktu

Celem niniejszej pracy było opracowanie i uzasadnienie wyboru metod pomiarowych do oceny układu ruchu człowieka przydatnych do celów optymalizacji leczenia i rehabilitacji. Przedstawiono przegląd...

Sugerowany towar Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa kupisz w TaniaKsiazka.pl w naprawdę niezwykle atrakcyjnej cenie 7,40 zł. Oferta ta jest efektem dogłębnej analizy ogromnej ilości sklepów w naszej bazie.

Podstawowe cechy

ISBN

9788389630728

Autor

Michał wychowański

Sprawdź promocyjne oferty na Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa

Prezentujemy listę promocyjnych ofert na Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa jakie udało się odszukać. Zobacz oferty, warunki darmowej i ekspresowej dostawy, a także opinie o produkcie:

Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa (sklep TaniaKsiazka.pl)

7,40 zł
Sklep TaniaKsiazka.pl
Idź do sklepuSuper oferta
Pokaż wszystkie oferty (1)
  • Informacje na temat aktualnych cen i dostępności towaru zastosowane w naszym zestawieniu są synchronizowane w zasadzie w czasie rzeczywistym.

Pełny opis produktu

Celem niniejszej pracy było opracowanie i uzasadnienie wyboru metod pomiarowych do oceny układu ruchu człowieka przydatnych do celów optymalizacji leczenia i rehabilitacji. Przedstawiono przegląd piśmiennictwa dotyczący metrologicznych aspektów biomechanicznej diagnostyki układu ruchu.

Szczególną uwagę w przeglądzie literatury przedmiotu poświęcono rozwojowi metod diagnostycznych dotyczących oceny cech fizycznych człowieka w Polsce. Dokonano krytycznej analizy metod oceny poręcznej narządu ruchu używanej w klinikach.

Stwierdzono,w kontraście do innowacyjnych metod diagnostyki, jakie stosuje się w sporcie wyczynowym, kliniczna ocena użyteczna narządu ruchu jest oparte tylko na testach nie spełniających warunków wymaganych do obiektywnej oceny funkcjonalnej układu ruchu, czyli nie jest oparte na metodach pomiaru bezpośredniego i zasadach metrologii.

Dokonano wyboru metod pomiarowych przydatnych do oceny siły mięśniowej wybranych stawów. Przeprowadzono pomiary statycznych momentów siły w stawach: łokciowych, biodrowych, kolanowych i skokowo-goleniowych i pomiary w trakcie prób stabilograficznych na młodych i zdrowych ochotnikach, w zdecydowanej większości studentach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Łącznie dla celów niniejszej pracy przebadano 1122 osoby. W pomiarach statycznych momentów sił rozwijanych w stawie łokciowym uczestniczyło 101 kobiet i 99 panów. Pomiarów dokonano na prototypowym stanowisku w pozycji leżenia przodem w położeniach kątowych stawu od pełnego wyprostu co 15° do 165°.

Mierzono momenty sił podczas zginania i prostowania. Pomiarów momentów sił w stawie biodrowym dokonano na 80 kobietach i 80 mężczyznach. Badania przeprowadzono na specjalnym stanowisku w pozycji półleżącej na plecach z kątem w stawie biodrowym 130° i tułowiem nachylonym pod kątem 30° do poziomu.

Mierzono momenty sił w trakcie zginania, prostowania, przywodzenia, odwodzenia, rotacji wewnętrznej i rotacji zewnętrznej. Izometryczne momenty sił w stawie kolanowym zbadano u 95 kobiet i 102 mężczyzn.

Pomiary odbyły się na specjalnym stanowisku w pozycji siedzącej z kątami w stawach biodrowych równych 90°. Zmierzono momenty sił podczas zginania i prostowania w kątach stawowych od 90° co 15° do 165°.

Statyczne momenty sił w stawie skokowo-goleniowym zmierzono na 110 kobietach i 110 mężczyznach. Badania przeprowadzono w pozycji siedzącej. Kąty w stawach biodrowych, kolanowych i skokowo-goleniowych wynosiły po 90°.

Badania stabilograficzne przeprowadzono na 135 kobietach i 148 mężczyznach. Produkowano 30 sekundowe próby pomiaru drogi środka parcia stóp na podłoże w pozycji stania na dwóch kończynach dolnych z oczami otwartymi, na dwóch kończynach z oczami zamkniętymi oraz na prawej i lewej kończynie dolnej z oczami otwartymi i zamkniętymi, zgodnie z testem Romberga.

W badaniach skoczności uczestniczyło 28 pań i 27 mężczyzn uczennic i uczniów szkół mistrzostwa sportowego siatkarek i siatkarzy. U badanych mierzono wysokość wyskoku na platformie dynamometrycznej, wysokość wyskoku w obronie i ataku, drogę środka parcia stóp na podłoże podczas prób stabilograficznych oraz statyczne momenty sił stawu skokowo-goleniowego.

W badaniach dynamiki stawu łokciowego, w ramach których przeprowadzono pomiary EMG, mięśnia dwugłowego ramienia i mięśnia trójgłowego ramienia, w warunkach statycznych i intensywnych, uczestniczyło 7 panów.

Na podstawie przeprowadzonych, na ludziach zdrowych i nie trenujących wyczynowo, badań statycznych momentów sił stawów łokciowego, biodrowego, kolanowego, i skokowo-goleniowego stwierdzono, iż mężczyźni są niezwykle silniejsi od pań i nie zauważono znamiennych różnic między momentami siły lewej i prawej strony ciała w obu populacjach.

Stwierdzono istotną zależność momentów siły od masy ciała. Zaobserwowano, że istnieje związek między momentami sił rozwijanymi przez antagonistyczne grupy mięśniowe tego samego stawu. Dotyczy to zginaczy i prostowników wszystkich badanych stawów, a także odwodzicieli, przywodzicieli i rotatorów stawu biodrowego.

W badaniach stabilograficznych nie stwierdzono różnic w sprawności mechanizmu utrzymywania równowagi między kobietami i mężczyznami, a także pomiędzy lewą i prawą stroną ciała. Stwierdzono wyraźne różnice między wynikami prób wykonywanych na dwóch kończynach dolnych z oczami otwartymi, na dwóch kończynach dolnych z oczami zamkniętymi, na jednej kończynie dolnej z oczami otwartymi, a także na jednej kończynie dolnej z oczami zamkniętymi.

Stwierdzono widoczny wpływ wysokości ciała na wyniki prób stabilograficznych. Badania skoczności wraz z pomiarami statycznych momentów sił rozwijanych w stawach skokowogoleniowych i próbami stabilograficznymi, stworzone na siatkarkach i siatkarzach nie pozwoliły na wykazanie wzajemnych związków pomiędzy wynikami tych pomiarów.

Podobnie jak nie wykazano związku między momentami sił zginaczy grzbietowych i podeszwowych stopy a sposobem utrzymywania równowagi w grupach 33 kobiet i 40 mężczyzn. Nie stwierdzono związku między skocznością mierzoną na platformie dynamometrycznej i podczas testu wyskoku dosiężnego w obronie jak i ataku.

Stwierdzono wysokie współczynniki korelacji pomiędzy sygnałem EMG towarzyszącym działaniu mięśni, a momentem siły rozwijanym poprzez mięśnie zarówno w wysiłkach statycznych jak i aktywnych polegających na zginaniu w stawie łokciowym.

aktywność mięśni prostujących, czyli mięśni hamujących ruch zginania, rośnie wraz ze zmniejszeniem obciążenia zewnętrznego. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów polegających na minimalno-czasowym podnoszeniu ciężarków o różnorodnej masie wykazano możliwość pomiaru charakterystyki siła-prędkość w sposób zaproponowany poprzez Hilla (Winters, 1990).

Wykazano, że charakterystyka siłowo-szybkościowa może być pominięta w równaniu ruchu zginania w stawie łokciowym. Wyniki pomiarów dużych grup ludzi młodych i o dobrej kondycji fizycznej, a także przeprowadzone eksperymenty poręczne jak i symulacyjne potwierdzają dużą przydatność pomiarów statycznych momentów sił do oceny narządu ruchu.

Na podstawie wniosków wynikających z przeprowadzonych pomiarów momentów sił mięśniowych opracowano sposoby obliczania wartości normatywnych pozwalających na oceną siły mięśni stawów łokciowych, biodrowych, kolanowych i skokowo-goleniowych u pacjentów i ludzi zdrowych.

Opracowane normy oceny siły mięśni uwzględniają wpływ płci, masy ciała oraz w sytuacji stawu łokciowego i kolanowego wpływ kąta stawowego na izometryczne momenty sił. Zakresy norm momentów sił w zależności od płci, masy ciała i kąta stawowego przedstawiono graficznie na wykresach przyjmując jako granice normy zakres: średnia ± 2 SD.

Wyniki badań stabilograficznych posłużyły do przyjęcia sposobu obliczania wartości normatywnych dla prób stania na dwóch kończynach dolnych z oczami otwartymi i zamkniętymi i na jednej kończynie dolnej z oczami otwartymi i zamkniętymi.

Do oceny sposobu utrzymywania równowagi u kobiet i panów zaproponowano ten sam sposób obliczania wartości normatywnych, które uwzględniają typ próby oraz wpływ wysokości ciała na drogę środka parcia stóp na podłoże w trakcie 30 sekundowej próby utrzymywania pionowej pozycji ciała.

Normy stabilograficzne przedstawiono na wykresach przyjmując jako zakres normy: średnią ± 2 SD. Analizując dynamikę ruchu podnoszenia, w znikomym czasie, ciężarków o zróżnicowanej masie stwierdzono szerokie podobieństwo maksymalnego kąta zgięcia w stawie łokciowym dla wszelkich podnoszonych ciężarków.

W sposób zaproponowany przez Hilla (Winters, 1990) wyszczególniono charakterystykę maksymalnych szybkości zginania w stawie łokciowym w zależności od obciążenia. Podjęto próbę identyfikacji charakterystyki siła - szybkość zginania w stawie łokciowym.

Zadanie pozostało zrealizowane przy założeniu, na podstawie literatury, znajomości charakterystyki siłowo-szybkościowej prostowników tego stawu. Wyniki identyfikacji i symulacji komputerowych skłaniają do stwierdzenia, że w równaniu ruchu opisującym dynamikę zginania w stawie łokciowym charakterystyka siłowo-prędkościowa mięśni nie występuje.

Wyniki symulacji komputerowych zginania w stawie łokciowym potwierdzają możliwość predykcji ruchów aktywnych, minimalno-czasowych, na podstawie zmierzonych charakterystyk statycznych momentów siły mięśni i sygnałów EMG traktowanych jako sygnały sterujące.

Brak zależności pomiędzy statycznymi momentami sił a wynikami testów koordynacyjnych wskazują na konieczność autonomicznej oceny potencjału siłowego człowieka i jego zdolności koordynacyjnych. Te dwa aspekty, siłowy i technologiczny, funkcjonowania układu ruchu są w całości niezależne i powinny być osobno oceniane.

Brak zależności, u siatkarzy, między skocznością mierzoną przy pomocy platformy dynamometrycznej, a skocznością mierzoną rutynowo z zastosowaniem testów wyskoku dosiężnego potwierdza teorię Bernsteina o doskonaleniu procesów sterowania ruchami i był przesłanką wyboru metody oceny potencjału siłowego pacjentów przy użyciu pomiarów momentów sił mięśniowych w warunkach statycznych oraz wyboru sposobu oceny koordynacji w trakcie jednego z najszczególniej automatycznych nawyków ruchowych, jakim jest utrzymywanie pionowej pozycji ciała.

Reasumując należy stwierdzić, iż wyniki przeprowadzonych badań własnych umożliwiają konkluzję,prawidłowa ocena funkcjonalna narządu ruchu w warunkach klinicznych wymaga użycia dwóch niezależnych metod pomiarowych: do oceny cech fizycznych i do oceny zdolności koordynacyjnych pacjenta.

Za najważniejszą cechę fizyczną, z punktu widzenia leczenia i usprawniania narządu ruchu uznano siłę mięśni wybranych zespołów mięśniowych mierzoną w warunkach statycznych, a za najważniejszą cechę koordynacyjną drogę środka parcia stóp na podłoże podczas utrzymywania pionowej pozycji ciała.

Krótsza droga środka parcia świadczy o produktywniejszym mechanizmie utrzymywania równowagi. Opracowano i sprawdzono na ludziach zdrowych protokoły badań statycznej siły mięśniowej jak i drogi parcia stóp na podłoże podczas prób stabilograficznych.

Stwierdzono brak różnic statystycznych między siłą rozwijaną poprzez zespoły mięśniowe prawej i lewej strony ciała, podobnie jak nie wykryto różnic w sposobie utrzymywania równowagi w trakcie stania na prawej i lewej kończynie, u pań i mężczyzn.

Potwierdzono bezsporny fakt mówiący o tym, że mężczyźni, w odniesieniu do wartości przeciętnych dysponują większą siłą mięśniową aniżeli kobiety. Nie stwierdzono znamiennych statystycznie różnic w sposobie utrzymywania równowagi między młodymi oraz zdrowymi kobietami i mężczyznami.

Opracowano, w formie wzorów matematycznych, wartości normatywne do oceny siły mięśniowej w zależności od płci, masy ciała i kąta stawowego, a także wartości normatywne do oceny prób stabilograficznych zależne jedynie od wysokości ciała.

Na przykładach symulacji komputerowych dynamiki zginania w stawie łokciowym potwierdzono pokaźne znaczenie diagnostyczne charakterystyk momentów sił mięśniowych mierzonych w warunkach statycznych. Wykazano podobieństwo kształtu charakterystyki siłowo-prędkościowej uzyskanej w trakcie podnoszenia ciężarków o rozmaitej masie z maksymalną prędkością do charakterystyk siłowo-prędkościowych uzyskanych przez Fenna i Marsha w 1935 roku na szkieletowym mięśniu izolowanym żaby (Fenn i Marsh, 1935).

Parametry

ISBN

9788389630728

Autor

Michał wychowański

Wydawnictwo

Awf warszawa

Ilość stron

209

Rok wydania

2008

Kategoria

E-booki

Producent

AWF Warszawa

Opinia użytkowników

-

Opinie oraz Recenzje

Barbara C.
Barbara C.
27.11.2024
Czy możesz podesłać nam komentarz i opinię na temat produktu **producer
Jeżeli tylko skorzystać z proponowanego Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka marki Awf warszawa wyślij swoją subiektywną recenzję i opinię. Powiedz jakie są Twoje z korzystania, czy nie żałujesz zakupu, a także czy relacja cena / jakość jest dla Ciebie zadowalająca.

Dodaj opinię lub recenzję

Powiązane

Rekomendacja
AWF Warszawa Awf warszawa Ocena reakcji organizmu na wysiłek fizyczny metodą obrazowania termograficznego
Postęp w sporcie jest w coraz pokaźniejszym stopniu związany z zastosowaniem nowych osiągnięć techniki, powiększających możliwości sprawnego,...
Rekomendacja
AWF Warszawa Profilaktyka i edukacja zdrowotna w badaniach naukowych w pielęgniarstwie oraz naukach o zdrowiu Awf warszawa
Tytuł Profilaktyka i edukacja zdrowotna w badaniach naukowych w pielęgniarstwie oraz naukach o zdrowiu Język polski Wydawnictwo AWF Warszawa...
Rekomendacja
AWF Warszawa Awf warszawa Między spontanicznością a konformizmem
Praca ukazuje wyniki badań, posiadających charakter jakościowej analizy treści, nad rocznikiem 2006 sześciu pokazujących się w Polsce magazynów...
Rekomendacja
AWF Warszawa Kultura fizyczna młodzieży w dobie przemian systemowych, EF858465EB
Główny nurt podjętych w niniejszej pracy problemów ogniskuje się wokół trzech stanowczych pojęć, a mianowicie: transformacji systemowej,...
Rekomendacja
AWF Warszawa Rozwój pielęgniarstwa w polsce i na świecie - działania profilaktyczne w różnych okresach życia człowieka, AZ#75B6D805EB/DL-ebwm/pdf
Tytuł Rozwój pielęgniarstwa w Polsce i na świecie - działania profilaktyczne w zróżnicowanych okresach życia człowieka Język polski Wydawnictwo...
Rekomendacja
AWF Warszawa Deficyty w rozwoju somatycznym i motorycznym dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku Awf warszawa
Głównym problemem podjętym w pracy była identyfikacja deficytów w rozwoju somatycznym i motorycznym osób z dysfunkcją wzroku (DW), na podstawie...
Rekomendacja
AWF Warszawa Inwestycje sportowe wybranych miast polskich w okresie ii rzeczpospolitej. zarys analizy porównawczej Awf warszawa
Celem pracy jest analiza porównawcza wybranych zagadnień związanych z roz-wojem budownictwa sportowego w wybranych miastach II Rzeczpospolitej...
Rekomendacja
AWF Warszawa Kompetencje społeczne i inteligencja emocjonalna nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów Awf warszawa
Zeszyt metodyczny pozostał przygotowany w ramach projektu badań statutowych realizowanych w AWF Warszawa temat: wpływ warsztatów z zastosowaniem...
Rekomendacja
AWF Warszawa Rozwój pielęgniarstwa w polsce i na świecie - interdyscyplinarna opieka nad rodziną, AZ#9A8B9002EB/DL-ebwm/pdf
Tytuł Rozwój pielęgniarstwa w Polsce i na świecie - interdyscyplinarna opieka nad rodziną Język polski Wydawnictwo AWF Warszawa ISBN 978-83-61830-66-5...
Rekomendacja
AWF Warszawa Awf warszawa Przestrzeń sportu, rekreacji i turystyki bez barier
Niniejsza praca, jest wynikiem dwóch kolejnych prac badawczych zrealizowanych na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie...
Rekomendacja
AWF Warszawa Awf warszawa Dzieje obiektów sportowych w krajach pozaeuropejskich
Tematem książki jest prezentacja, na podstawie wieloletniej kwerendy w zbiorach naukowych i archiwach, danych zebranych z wielu rozproszonych...
Rekomendacja
AWF Warszawa Wybrane metody oceny dynamiki układu ruchu człowieka Awf warszawa
Celem niniejszej pracy było opracowanie i uzasadnienie wyboru metod pomiarowych do oceny układu ruchu człowieka przydatnych do celów optymalizacji...
Wybrane dla Ciebie
Rekomendacja
Prosto z mostu, czyli wywody człowieka logicznego
Do sklepu Szczegóły

Prosto z mostu, czyli wywody człowieka logicznego

45,43 zł
Książka podejmuje tematy tabu o których na co dzień ludzie boją się głośno mówić. Pokazuje znane i mniej znane przykłady: obłudy, kłamstwa,...
Rekomendacja
Szydełko. zabawki Literat
Do sklepu Szczegóły

Szydełko. zabawki Literat

9,21 zł
Szydełkowanie to obecnie nad wyraz popularne hobby. Raduje się zainteresowaniem jednocześnie dziewczynek 7-8-letnich, jak i pań w każdym...
Rekomendacja
Tajemnice dworu sułtana. księga vii. hatidże
Do sklepu Szczegóły

Tajemnice dworu sułtana. księga vii. hatidże

20,00 zł
Żyli w dwóch różnorodnych światach… zespoliło ich przeznaczenie. Książka, która zainspirowała twórców serialu doskonałe stulecie. Ona jest...
Rekomendacja
Odlotowe gołębie łapią bandytów
Do sklepu Szczegóły

Odlotowe gołębie łapią bandytów

26,03 zł
ODLOTOWE GOŁĘBIE ŁAPIĄ BANDYTÓWKażdy prawdziwy gołąb da się pokroić za okruszki. Mniam! Mniam! Mniam! Lubicie frytki? Pizzę? Lody? Tym dla...
Rekomendacja
Harlequin Gorąco jak przed laty
Do sklepu Szczegóły

Harlequin Gorąco jak przed laty

8,98 zł
Przystojny, zmysłowy, bogaty, seksowny – oto popularny hokeista Jordan Serenghetti. Kontuzjowany trafia w ręce rehabilitantki Sery. Sera...
Rekomendacja
Kartkówki. edukacja polonistyczna i matematyczna. klasa 1 Literat
Tytuł Kartkówki. Edukacja polonistyczna i matematyczna. Klasa 1 Podtytuł Materiały edukacyjne Autor Beata Guzowska Język polski Wydawnictwo...
Rekomendacja
Wiatr przez dziurkę od klucza. mroczna wieża. tom 4.5
Roland z Gilead jest rewolwerowcem, jednym z nielicznych usiłujących utrzymać porządek w świecie rosnącego bezprawia, połączeniem błędnego...
Rekomendacja
Zasada równości stron w procesie cywilnym Wydawnictwo c.h beck
Niniejsza monografia poświęcona jest zasadzie równości stron w procesie cywilnym. Mimo iż zasada równości nie została sformułowana wprost...
Rekomendacja
Literat Pielęgnacja włosów w domu
Do sklepu Szczegóły

Literat Pielęgnacja włosów w domu

2,18 zł
Poradnik Pielęgnacja włosów w domu mieści mnóstwo cennych danych i porad, jak samodzielnie w warunkach domowych uzyskać spektakularne, zdrowe,...
Rekomendacja
Chłopcy z placu broni ferenca molnara, AZ#567596AAEB/DL-ebwm/pdf
Rzetelne i przystępnie napisane opracowanie lektury, m.in. Szczegółowe i znaczne streszczenie, skrupulatna analiza, charakterystyka bohaterów,...
Rekomendacja
Beata guzowska Sprawdziany. język polski. przyroda. klasa iii
Sprawdziany, opracowane przez nauczycielki z wieloletnim doświadczeniem, dedykowane są dla uczniów klasy III szkoły podstawowej do samodzielnej...
Rekomendacja
Marta jendraszak Jak upinać długie włosy
Do sklepu Szczegóły

Marta jendraszak Jak upinać długie włosy

5,93 zł
Poradnik powstał z myślą o wszelkich mamach, by mogły w nim znaleźć inspiracje do wykonania niebanalnych fryzur dla swoich córek. Przedstawione...