Problematyka wykładni konstytucji stanowi źródło niezliczonych komentarzy politycznych i publicystycznych dotyczących granic władzy sądowniczej czy legitymizacji ustrojowej Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy starają się rozstrzygnąć te problemy i z tego powodu trafiają w centrum aktualnych polskich debat prawno-politycznych.
Opracowanie posiada analizy prognostyczne wskazujące, w jakim kierunku będzie się rozwijać teoria wykładni konstytucji oraz praktyka orzecznicza. \n \n W monografii zostały również omówione m.in.: świeże idee dotyczące swoistości wykładni konstytucji i jej tekstu, zagadnienia z zakresu otoczenia normatywnego, aksjologii, nierozdzielności problemów interpretacyjnych od problemów walidacyjnych konstytucji, jak na dodatek negatywne konsekwencje prawniczego aktywizmu przejawiającego się w wykładni ustawy zasadniczej.
\n \n Autorami opracowania są wybitni teoretycy wykładni konstytucji, a także sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy w swoim dorobku łączą analizę teoretyczną z praktyką orzeczniczą.
\n \n Adresaci:\n Publikacja jest dedykowana dla przedstawicieli nauki prawa, sędziów, a także szeroko pojętej grupy zawodowej prawników: adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a także notariuszy. \n \n "Monografia porządkuje i systematyzuje i weryfikuje niektóre wyraźne elementy (argumenty) obecne nie tylko w dotychczasowej doktrynie prawniczej, lecz także w obecnie toczonej prawnej i politycznej debacie wokół konstytucji (konstytucjonalizmu), a także sądownictwa konsty-tucyjnego.
(...) teksty - poprzez to, że pisane były poprzez przedstawicieli przeróżnych dyscyplin (teorii prawa, doktryny prawa konstytucyjnego i administracyjnego, w tym akademików mających wielkie doświadczenie w praktyce sądowniczej) - prezentują spore spektrum podejmowanych problemów, jak w dodatku ujęć (dyscyplinowych języków, sposobów narracji etc.).
(...) większość autorów to osoby o bardzo renomowanej pozycji naukowej i rozpoznawalne nie tylko w środowisku prawniczym. Wszystkie te okoliczności sprawiają,otrzymujemy monografię, która dotyczy kwestii doktrynalnie ważkich (niełatwych, w wielkiej mierze nowych), a zarazem o wielkiej doniosłości funkcjonalnej i społecznej".\n z recenzji prof.
Andrzeja Batora