Służby wywiadu i kontrwywiadu odgrywają pokaźną rolę w polityce państwa. Informacje, które chronią i pozyskują posiadają kluczowe znaczenie dla państwowych procesów decyzyjnych. Zmiany dotyczące tych służb w procesie transformacji systemowej przebiegały pod wpływem wielu złożonych czynników politycznych, międzynarodowych, militarnych, ekonomicznych oraz społeczno-kulturowych.
Gwałtowne przeobrażenia współczesnego świata, związane z postępującymi procesami globalizacji komunikacyjnej, informacyjnej, ekonomicznej i kulturowej, tempo i zakres zmian w różnorodnych dziedzinach życia, pojawianie się nowych aktorów na globalnej scenie politycznej i w efekcie coraz pokaźniejsza nieprzewidywalność stosunków międzynarodowych, stanowią o konieczności produktywnego i szybkiego reagowania państw oraz społeczności międzynarodowej na zmieniające charakter i pojawiające się świeże wyzwania i zagrożenia.
Tę wyprzedzającą wiedzę, a także dopływ potrzebnych danych w każdym państwie najczęściej służby wywiadu i kontrwywiadu. O skuteczności i produktywności ich funkcjonowania decyduje z zasady ciągłość ich działania, strategiczne myślenie i długofalowe planowanie oraz specyficzne zasoby materialne, organizacyjne, techniczne oraz osobowe, gdzie główną rolę odgrywają wykwalifikowane kadry.
Powinna to być sfera stała, znamionująca się ciągłością i profesjonalizmem, niezależnie od zmian na scenie politycznej.