"Pierwszy polski przewodnik po świecie fascynującej i nieszablonowej literatury, jaką są sagi islandzkie. Autorzy w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawili poszczególne odmiany spisywanych na przeciętniewiecznej Północy opowieści, których tematyka obejmowała m.in. Dzieje Islandczyków, skandynawskich władców i adaptacje współczesnej literatury kontynentalnej (pisma religijne, dworskie romanse). Charakterystyce obejmującej fason kompilacji, analizę najpopularniejszych motywów i tło historyczne i społeczne towarzyszą odwołania do polskich badań nad średniowieczną literaturą skandynawską. Całość uzupełniają kolorowe ilustracje przedstawiające specyfikę islandzkiego i skandynawskiego krajobrazu, tak wyraźnie widocznego w poszczególnych opowieściach.
Autorzy: Przemysław Czarnecki, Remigiusz Gogosz, Aleksandra Jochymek, Anna Kaiper, Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer, Marta Rey-Radlińska, Dominika Skrzypek, Joanna Srholec-Skórzewska prowadzą na co dzień badania historyczne i literackie w zakresie średniowiecznej Skandynawii i reprezentują rozmaite ośrodki naukowe w Polsce i za granicą.
Redaktorzy naukowi: Jakub Morawiec - jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. W swoich badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym przeciętniewieczu i rozwoju przeciętniewiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją i sagami na ich temat. Łukasz Neubauer - jest adiunktem na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. W swej pracy naukowej koncentruje się z zasady na wczesnośredniowiecznej literaturze germańskiego obszaru kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem staroangielskiego poematu Bitwa pod Maldon."