Publikacja pokaźną wagę z wielu powodów. Po pierwsze jest przygotowana przez grono wybitnych specjalistów z przeróżnych ośrodków, a jednocześnie praktyków w zakresie omawianej problematyki. Po drugie obejmuje duży horyzont zagadnień.
Opisuje historię jednostek kontrterrorystycznych w kraju i z wielu państw europejskich. Dotyka zagadnień bezpośrednich i współczesnych zagrożeń z jakimi zmagają się państwa i ich instytucje w codziennej praktyce.
W tym obszarze Autorzy proponują szereg propozycji rozwiązań, potrzebnych do wdrożenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ważne jest także przybliżenie historii ww. Jednostek w innych państwach europejskich, przy czym stanowcze są tu daty graniczne: od protestów studenckich we Francji w 1968 roku, poprzez atak na sportowców Izraela podczas olimpiady w Monachium (1972),, a także nowe zagrożenia wywołane atakami na World Trade Center z 11 września 2001 roku i walkę z Al-Kaidą.
Warte szczególnego wypunktowania jest omówienie dostępności i zastosowanie nowych technik. Chodzi o cyberprzestrzeń, zastosowanie dronów, a także innych rozwiązań technologicznych. Konieczność ta wypływa z rywalizacji z organizacjami terrorystycznymi, która odbywa się w Internecie, łącznie z rekrutacją i propagandą, a jak przedstawia oddziaływanie ISIS w dużej Brytanii, Niemczech i Francji, wcale wydajną.
Jak każde wartościowe wydawnictwo, także i omawiane, ma - niemal w każdym artykule - propozycje rozwiązań.