„Państwo. Prawo. Bezpieczeństwo", tom II, podobnie jak tom I, jest zbiorem opracowań stanowiących udaną próbę usystematyzowania zagadnień odnoszących się w swej treści do problematyki wzajemnych relacji pomiędzy państwem, prawem i bezpieczeństwem.
Książka dzięki interdyscyplinarnemu podejściu do podejmowanych zagadnień wnosi niemało ustaleń i stanowi wyraźne uzupełnienie do funkcjonującej literatury poświęconej tym zagadnieniom. Przywołana problematyka jest dziś obszarem naukowej eksploracji przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin naukowych.
z pewnością autorzy tej publikacji zaznaczają ścisły związek pomiędzy państwem, prawem i bezpieczeństwem, jednocześnie podkreślając ogromną wagę bezpieczeństwa, jako jednej z podstawowych potrzeb człowieka.
Zwracają uwagę na mnóstwo aspektów dotyczących zagrożeń we współczesnym świecie, w tym na swobodę poruszania się, rozwój nowych oraz globalizację. O ponadprzeciętnych walorach recenzowanej książki stanowią na ogół: aktualność i ranga podjętej problematyki, skład zespołu autorskiego, poziom naukowy wszystkich zaprezentowanych w książce referatów.
Uwzględniając to, iż jest to kolejna praca z serii poświęconej zagadnieniom odzwierciedlonym w jej tytule, należy mieć nadzieję, iż nie będzie ostatnią, co przyniesie korzyści zarówno teoretykom, jak i praktykom decydującym się na jej lekturę.