Ze względu na niezbadane obszary dostosowania się skazanych w środowisku lokalnym i roli rodziny i środowiska, potrzebne staje się poznanie w szerszym wymiarze zależności pomiędzy czasem pobytu na wolności, a czynnikami warunkującymi pozytywny przebieg cyklu reintegracji skazanych w środowisku otwartym.
Opisywani tu skazani to osoby, które po opuszczeniu zakładu karnego w ramach warunkowego przedterminowego zwolnienia powróciły do środowiska lokalnego i podlegają procesom ponownej integracji społecznej. (…)
Zmiana społecznej przynależności wiąże się z przebudową roli byłego skazanego, ze zmianą motywacji, z nauką postrzegania rzeczywistości poprzez pryzmat współuczestnictwa i współodpowiedzialności społecznej, ze wzmacnianiem samooceny, podniesieniem własnej wartości, poczuciem kontroli życia, z osobistym zaangażowaniem w poprawę własnej sytuacji. (…) Wieloletnie badania pozwoliły uchwycić dynamikę zachodzących zmian w okresie wolności dozorowanej i wolności rzeczywistej i miejsca skazanych w środowisku lokalnym, ich dyspozycje osobowe w zakresie celów, a także sensu życia, samooceny, stylu radzenia sobie, rozwiązywania problemów, planów życiowych, roli wsparcia i znaczenia pracy zawodowej, a także kontaktów z otoczeniem. (…)
Książka ta jest rozprawą badawczą o charakterze ilościowym, w której przy użyciu adekwatnych narzędzi poszukiwano i przedstawiono wyznaczniki procesu reintegracji społecznej skazanych w środowisku otwartym.