To pierwsza w Polsce tak ambitna monografia poświęcona odstraszaniu, czyli wpływaniu na kalkulacje przeciwnika w celu ograniczenia ryzyka konfrontacji militarnej. Książka koncentruje się na odstraszaniu w polityce Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), który od ponad 70 lat pozostaje filarem bezpieczeństwa świata zachodniego.
Autor w umiejętny sposób, posługując się zrozumiałym językiem, prowadzi czytelnika poprzez teorię odstraszania aż do jej zastosowania w praktyce. Przedstawia, jak w czasie zimnej wojny i po rozpadzie ZSRR zmieniała się percepcja zagrożeń USA i całego NATO, a na tym tle pokazuje ewolucję strategii i polityki Sojuszu.
zasadniczy wkład poznawczy i edukacyjny do polskich studiów strategicznych wnosi rozdział poświęcony Polsce, która jako państwo średniej wielkości staje przed licznymi dylematami związanymi z polityką odstraszania na poziomie narodowym i w ramach NATO.
Po książkę powinni sięgnąć z zasady studenci i wykładowcy, specjaliści w dziedzinie polityki międzynarodowej, dyplomaci, wojskowi, dziennikarze i politycy. Zainteresuje jednak też innych odbiorców, którzy z niepokojem obserwują negatywne zmiany w otoczeniu międzynarodowym Polski i zadają sobie pytanie o wiarygodność sojuszniczych gwarancji bezpieczeństwa.
Prof. UW dr hab. Robert Kupiecki, b. Ambasador RP w USA i b. Wiceminister obrony narodowej