W publikacji przedstawiona została kompozycja wykładni in favorem libertatis (z łac. Na korzyść wolności), czyli interpretacji przepisów w sposób przyjazny dla obywatela. Autor stawia tezę, iż wykładnia na korzyść wolności jest nie tylko teoretycznym postulatem, lecz także obowiązkiem organów władzy publicznej wynikającym z Konstytucji RP.
Rozważania w niniejszej książce obejmują: • wyjaśnienie konstrukcji wykładni in favorem libertatis i omówienie wchodzących w jej skład dyrektyw interpretacyjnych – prymatu wykładni językowej oraz dyrektywy in dubio pro libertate, • praktyczne możliwości użycia wykładni in favorem libertatis do rozwiązywania mocnych problemów prawnych występujących w życiu codziennym, w tym analizę licznych kazusów z orzecznictwa w sprawach gospodarczych, podatkowych, karnych, medycznych, administracyjnych i wyborczych.
Książka omawia konstrukcję powszechnie znaną wśród prawników, ale wciąż niewystarczająco opracowaną, będzie więc {pomocn|przydatn)a w ich pracy zawodowej. Uzupełnia istotną lukę w doktrynie, więc zainteresuje także osoby naukowo zajmujące się prezentowaną tematyką, zwłaszcza konstytucjonalistów.