"Meritum Inwestycje budowlane" obejmuje główne zagadnienia z zakresu przygotowania i realizacji procesu inwestycyjno-budowlanego oraz używania obiektów, w tym: • opis przygotowania do procesu inwestycji budowlanych (od decyzji środowiskowej, analizę urbanistyczną, zasadę prawidłowego sąsiedztwa w ramach ustalania warunków zabudowy, po decyzję o warunkach zabudowy, z wykorzystaniem reżimu specustaw, po projekt budowlany i zagadnienia odpowiedzialności poszczególnych podmiotów uczestniczących w tym procesie); • opis procesu inwestycyjnego (od uzyskania pozwolenia na budowę, przez decyzję środowiskową, zmiany przedmiotowo-podmiotowe w procesie budowlanym, po kwestie związane z wyodrębnieniem lokali); • opis użytkowania obiektu oraz czynności i rozstrzygnięć w toku stosowania (obowiązek utrzymania obiektu budowlanego – właściciel a zarządca budynku, nieprawidłowości w obiekcie, „co zrobić" z niewykończonym, nieużytkowanym obiektem, decyzja o opróżnieniu budynku, usuwanie niebezpieczeństw – jakie działania są realne do podjęcia, jaka procedura obowiązuje w razie zmiany koncepcji używania obiektu budowlanego); • wyznaczonie użytecznych aspektów właściwości organów administracji publicznej uczestniczących w procesie inwestycji budowlanych – podstawy prawne funkcjonowania, podejmowanych rozstrzygnięć (kompetencje, jak radzić sobie w sytuacji konfliktu, braku zgody na mocne rozstrzygnięcia tych organów – opis procedur), szczegółowe zagadnienia, opis kompetencji nadzoru budowlanego; • opis oraz praktyczne kwestie związane z uprawnieniami konserwatora zabytków w procesie inwestycji budowlanych (Prawo budowlane a ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, m.in.
procedury w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę w sytuacji ochrony wynikającej z rejestru zabytków); • specustawy (drogowej, mieszkaniowej, przesyłowej). Trzecie wydanie mieści analizę zagadnień, które w ostatnich latach były przedmiotem nowego prawodawstwa.
Uwzględnia kluczowe zmiany wprowadzone w Prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w okresie 2021–2023. Prezentowane zagadnienia autorzy omawiają w sposób dostępny, poparty przykładami, zwracając uwagę na aspekt praktycznego ich wykorzystania.
Całość została wzbogacona o aktualne orzecznictwo sądowe oraz wzory pism i dokumentów {pomocn|przydatn)ych w sprawnej realizacji procesu budowlanego. Książka jest przeznaczona nie tylko dla uczestników procesu budowlanego tj.
inwestorów, projektantów, deweloperów, kierowników budowy, lecz również dla osób doradzających w takim procesie (radców, adwokatów, notariuszy), przedstawicieli organów władzy publicznej (urzędników, sędziów) oraz studentów zarówno prawa i administracji, jak i uczelni technicznych.