O ile w teorii ekonomii dość prawidłowo rozpoznane są czynniki i modele wzrostu gospodarczego na szczeblu gospodarki narodowej czy na regionalnym, o tyle badacze z pewną trudnością schodzą na poziom lokalny.
Jego podstawową jednostką jest gmina. W analizie tej zejście z poziomu krajowego na lokalny konsoliduje się nie tylko z kwestią szczegółowości ujęcia zjawisk i procesów, ale wymaga zauważenia odmiennych rodzajów relacji, oddziaływań i tendencji.
Problem identyfikacji rozwoju nowoczesnego gmin jest tematyką niezwykle dynamiczną. Wielu autorów podjęło już próbę oceny tego zjawiska. Jednak prowadzone badania typowo skupiały się na obszarze jednego województwa, co pozwalało na uzyskanie bardziej szczegółowej i skonkretyzowanej wiedzy.
Poszczególni badacze koncentrowali się na działaniach podejmowanych przez samorządy, jak na dodatek na przedsięwzięciach w obszarze publiczno-prywatnym. W niniejszej książce ze względu na podjęcie próby badania gmin w całej Polsce skupiono się na postrzeganiu rozwoju innowacji gminnych jako działań z zasady samorządowych.
Celem zaprezentowanych rozważań jest pogłębienie i uporządkowanie wiedzy na ten temat. Oprócz aspektu poznawczego przeprowadzone badania mają także wymiar aplikacyjny. Dostarczają oceny stanu rozwoju polskich gmin.
(Fragment Wstępu)