Zapewnienie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego jest zadaniem nałożonym ustawowo na Policję, która jest formacją umundurowaną i uzbrojoną, służącą społeczeństwu.
Jej zadaniem jest m.in. Produktywne reagowanie na codzienne, rutynowe zdarzenia i efektywne działanie w warunkach zagrożeń, które mogą stać się przyczyną sytuacji kryzysowych. Spomiędzy sytuacji kryzysowych obecnie największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są sytuacje związane z szeroko rozumianym terroryzmem, katastrofami naturalnymi, awariami technologicznymi, lecz także — w ujęciu na ogół policyjnym — związane z imprezami masowymi o podwyższonym ryzyku — imprezami rozrywkowymi, sportowymi imprezami masowymi czy meczami piłki nożnej i zgromadzeniami i uroczystościami publicznymi wysokiego ryzyka.
Niestety, z powyższymi sytuacjami związane są zbiorowe zakłócenia porządku publicznego powodowane poprzez ich uczestników. Praca składa się z trzech części. W pierwszej dokonano charakterystyki instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń publicznych.
Skupiono się na Policji, prezentując jej strukturę organizacyjną i opisano specyfikę zapewnienia porządku publicznego w aspekcie historycznym. W drugiej — przedstawiono policyjną teorię dowodzenia, odnosząc się do uwarunkowań wojskowych.
W części trzeciej przedstawiono cykl przygotowania i realizacji operacji policyjnych.