Niniejsza monografia podejmuje zagadnienie podatku dochodowego od osób prawnych, które staje się aktualnie coraz bardziej złożone, zwłaszcza w krajach, w których istnieje autonomia prawa bilansowego i podatkowego.
Regulacje podatku dochodowego stanowią źródło pokaźnego ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej, którego poziom zależy w szczególności od zmian zachodzących w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu. Jednym ze sposobów ograniczania tego ryzyka jest należycie zorganizowany i efektywnie działający wewnętrzny podsystem rachunkowości podatkowej.
Celem głównym monografii jest identyfikacja i uzasadnienie potrzeby wyodrębnienia w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa podsystemu rachunkowości podatkowej. Potrzeba ta jest wynikiem negatywnego oddziaływania regulacji podatku dochodowego na jakość informacji finansowych generowanych poprzez system rachunkowości.
Dodatkowym celem jest identyfikacja zasad ujmowania podatku dochodowego w podstawowych elementach systemu rachunkowości, tj. W księgach rachunkowych, polityce rachunkowości, a także sprawozdaniach finansowych, z uwagi na to, że ich znajomość stanowi warunek niezbędny właściwego zaprojektowania podsystemu rachunkowości podatkowej.
Zdaniem autorów wyodrębnienie podsystemu rachunkowości podatkowej umożliwia uzyskanie ekonomicznego, a nie podatkowego rozmiaru informacji generowanych przez rachunkowość finansową, co z kolei pozwala na ich integrację z danymi wyprodukowanymi w systemie rachunkowości zarządczej.
W monografii objaśniono system rachunkowości w kontekście regulacji podatku dochodowego. Przedstawiono ogólne relacje pomiędzy prawem bilansowym a podatkowym, porównanie zasad pomiaru wyniku finansowego i dochodu oraz wyniki analizy orzecznictwa sądów administracyjnych w tym zakresie.
Omówiono ponadto sposób ujęcia podatku dochodowego w podstawowych elementach systemu rachunkowości, w tym w księgach rachunkowych, polityce rachunkowości i sprawozdaniach finansowych. W końcowej części zamieszczono rozważania dotyczące procesu wyodrębnienia systemu rachunkowości podatkowej jako autonomicznego podsystemu rachunkowości.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.