Jeżeli bezrobocie jest postrzegane jako stan nieunikniony, to postulowanie istnienia społeczeństwa bez bezrobocia może być wyrazem naiwności i skłonności do utopii, o ile oczywiście nie wykaże się, że taka sugestia jest wykonalna z ekonomicznego punktu widzenia.
Taką tezę stawia przed sobą autor książki, prof. Jules Gazon, poszukując odpowiedzi na zasadnicze pytania stawiane przed polityką społeczną współczesnego świata. Czy bezrobocie uznawane poprzez teorię ekonomii za nieuniknione, można tolerować z etycznego punktu widzenia? Czy można godzić się z tym, żeby dzieci rodziły się i wzrastały pozbawione jakiejkolwiek innej perspektywy niż wykluczenie ze świata pracy? Czy sprawne jest płacenie bezrobotnym zasiłków, których wysokość stanowi około 90% kosztu przywrócenia ich do pracy? Autor odpowiada na te pytania w sposób tak samo radykalny, co mocny.
Swoje rozważania zaczyna od refleksji etycznej, która opiera się jednak na szczegółowej i ścisłej analizie ekonomicznej. Jakie rozwiązania oferuje? Zainteresowanych nakłaniamy do lektury. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.