To pierwsza w Polsce książka porównująca rozwój dwóch państw: Hiszpanii i Polski. W 1950 roku państwa te reprezentowały podobny poziom rozwoju, a w połowie lat 60. XX wieku posiadały identyczną liczbę mieszkańców.
Pomimo wielkiej odległości fizycznej, jaka dzieli te państwa, w ich przeszłości znaleźć można sporo podobnych zdarzeń. Warto je poznać, by zrozumieć i zgłębić rozwój tych państw w czasach współczesnych oraz dzielący je dystans w rozwoju.
W książce analizie poddano przeróżne zjawiska, które posiadają decydujący wpływ na wzrost i rozwój społeczno-gospodarczy, a więc: handel zagraniczny, bilans płatniczy, budżet, deficyt, dług publiczny i zagraniczny, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, międzynarodowa pozycja inwestycyjna, aktywa i depozyty banków oraz sporo innych znacznych elementów wzbogacających dotychczasową wiedzę o tych państwach.
Zamieszczone w książce dane statystyczne pozwalają Czytelnikowi na ich własną interpretację bez konieczności poszukiwania ich w zróżnicowanych źródłach.