"Dynamiczny rozwój techniki komputerowej, a także prędki postęp w zakresie technologii wytwarzania doprowadziły w ostatnim trzydziestoleciu do szerokiego za stosowania w przemyśle obrabiarek sterowanych numerycznie i robotów przemysłowych oraz zautomatyzowanych systemów transportu i magazynowania. Przeważnie jednak rozwój ten przyczynił się do wyjątkowo intensywnego użycia systemów komputerowych w planowaniu i sterowaniu produkcją. Wymagania współczesnego rynku, znamionującego się zapotrzebowaniem na coraz większą liczbę przeróżnych typów i wersji wyrobów, przy niezbędnym w takiej sytuacji obszernym skróceniu linii identycznych produktów, a także szybszej zamianie tych produktów na lepsze, nowocześniejsze, modniejsze, wymusiły powstanie nowych koncepcji samoczynnych systemów produkcyjnych. Dąży się w nich do osiągnięcia pełnej integracji wszystkich działań związanych z funkcjonowaniem innowacyjnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Produkcja komputerowo zintegrowana, sprężysty system produkcyjny to terminy, które dotyczą coraz obszerniejszej liczby zakładów produkcyjnych w wielu krajach świata, także w Polsce. Komputerowo zintegrowane podejście i zastosowanie metod zwiększających sprężystość procesów są istotnie pożądane, bowiem 75% ogólnoświatowej produkcji wytwarzane jest w małych i przeciętnych seriach produkcyjnych. Warunkiem koniecznym tej integracji są: pełna automatyzacja i robotyzacja procesów wytwórczych. Automatyzacja i robotyzacja procesów wytwórczych, a także usługowych to podstawa postępowej gospodarki.
Autorzy zdają sobie sprawę z tego, jak skomplikowane jest podanie ogromu wiedzy z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Specjalistyczne piśmiennictwo obejmuje tysiące książek, artykułów i raportów naukowych. Automatyka i robotyka jest oddzielną dyscypliną w dziedzinie nauk technicznych, która korzysta z najnowszych osiągnięć wszelkich dziedzin nauki i techniki. Nie jest osiągalne, by pojedyncza osoba zaprojektowała złożony system, by pojedyncza osoba była uniwersalnym specjalistą. Projektowanie procesu, samo wytwarzanie oraz sterowanie tym procesem wymagają ekspertów, którzy pracują w sposób zespołowy, interdyscyplinarny. Ekspert musi nie tylko być znawcą wąskiego zagadnienia, ale także mieć zdolności porozumiewania się z innymi specjalistami. Jego wiedza ogólna umożliwi mu wyjście poza wąskie zespoły na rzecz zespołów, w których prace mogą przebiegać współbieżnie. Dzięki czemu ma miejsce działanie synergiczne, co oznacza, że łączny efekt działania zespołu specjalistów jest większy od sumy efektów ich działania oddzielnego.
Podręcznik ten umożliwi zapoznanie się z problemami współczesnej, sprężystej automatyzacji. Ambicją autorów nie jest przedstawienie zbioru wąskich zagadnień specjalistycznej wiedzy, lecz zaprezentowanie ogólnych tendencji panujących we współczesnej automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych. Całość materiału prezentowanego w podręczniku podzielono na 9 rozdziałów."