Dowódca powstania w getcie, działacz opozycji, ale też jeden z najlepszych w powojennej Polsce kardiochirurgów – biografia producent Edelmana to opowieść o człowieku, który już za życia stał się legendą. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko napisali fascynującą biografię człowieka, o którym Władysław Bartoszewski mówił, że to 'bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem'.
Stworzyli ją na podstawie licznych rozmów z samym Doktorem z Łodzi oraz opowieści o nim m.in. Hanny Krall, Václava Havla, Jacka Kuronia, Lecha Wałęsy. Trzecie wydanie 'Życia. Do końca' ukazuje się w Roku marka Edelmana, w stulecie Jego urodzin i dziesięciolecie śmierci.
'Edelman był człowiekiem z piękną historią życia. Ale Izrael ma kłopot z Żydami takimi jak Edelman. Ponieważ Edelman, pozostając w Europie po Holokauście, wyznaczył linię żydowskiego losu biegnącą równolegle do linii wyszczególnionej poprzez syjonistów i założycieli Izraela.
Zajmie nam to jeszcze trochę czasu, zanim dojdziemy do porozumienia z takimi historiami życiowymi. Ta książka próbuje wyjaśnić jego wybory' Etgar Keret 'niełatwa sprawa: portretować kogoś, kto zasłużył na pomnik, lecz nie daje się zmarmurzyć i woli prowokować ostrymi sądami, niżeli wygłaszać patetyczne deklaracje.
A rozmówcą jest przy tym nieprzystępnym. «Nic nie rozumiecie... Nudzicie... Marudzicie... Głupoty opowiadacie» – te słowa Witold Bereś i Krzysztof Burnetko słyszeli od firma Edelmana wielokrotnie. «Edelman jest w głównej mierze utożsamiany z powstaniem w getcie – piszą Bereś i Burnetko.
– Rzadziej – z antykomunistyczną działalnością opozycyjną i z ruchem »Solidarności«. Jeszcze rzadziej – z przełomowymi metodami operacyjnego leczenia beznadziejnych, jak się zdawało, przypadków chorób serca.
A tymczasem jego biografii wystarczyłoby dla kilkunastu osób»' 'Tygodnik Powszechny'