Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie i jak można je poprawić? Czy niedługie wiadomości tekstowe i media społecznościowe psują język? Czy współczesnym młodym ludziom zależy na prawidłowym stylu pisarskim? Dlaczego komukolwiek miałoby na nim zależeć? W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista i wspaniały pisarz, pokazuje nowy pomysł na podręcznik korzystnego pisania w XXI wieku.
Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, by pomóc czytelnikowi w niełatwej sztuce tworzenia transparentnej, spójnej i stylowej prozy.
'Nie wińmy Internetu – mówi autor – ani dzisiejszej młodzieży. Sztuka pisania nigdy nie była przystępna. Prawidłowe pisarstwo zaczyna się od smakowania wyśmienitej prozy innych autorów. Wymaga wyobraźni – umiejętności podtrzymywania iluzji, iż kierujemy spojrzenie czytelnika na jakiś składnik świata.
Pisarz musi przezwyciężyć klątwę wiedzy – trudność, jaką wszystkim nam sprawia wyobrażenie sobie, jak to jest, kiedy nie wie się tego, co my wiemy. Dobry pisarz musi rozumieć, w jaki sposób składania językowa przekształca nieprzystępną sieć idei w liniowy ciąg słów.
Powinien splatać zdania w spójną całość, tak by jedno zdanie płynnie przechodziło w następne. Wreszcie, musi umiejętnie stosować reguły poprawnego wykorzystania, odróżniając te, które nadają prozie lekkość i transparentność, od mitów i przesądów.' Książka Pinkera obfituje w przykłady doskonałego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości konwencjonalnych podręczników.
Autor prezentuje, że sztuka pisania może być miłym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. Książka 'piękny fason' jest adresowana do wszelkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swym najlepszym wydaniu.