Pytanie „dlaczego” należy do podstawowych pytań, jakie człowiek zadaje sobie i innym, by zrozumieć świat. Jest ono przejawem nie tylko ciekawości, ale i wnikliwości, która każe dociekać prawdy, analizować, interpretować i zgłębiać treści, wykorzystując wszelkie możliwości umysłu. Czym jest wnikliwość i do czego się przydaje? Jak ją w sobie rozwinąć?
Od wnikliwości zależy trafność podejmowanych decyzji i rzetelność oceny sytuacji. Pożytki wynikające z tej parametry ujawniają się w każdej sferze życia. W osobistej – wnikliwość polepsza relacje z innymi ludźmi i zezwala na dogłębne poznanie siebie. W rodzinnej – wzmacnia więzi ulepszone zrozumienie współmałżonka, dzieci i innych członków rodziny. W zawodowej – upraszcza wzajemne komunikowanie się przełożonych z pracownikami, a także firm z kontrahentami. Pozytywnym efektem wzmocnienia tej właściwości jest też rozwój kreatywności. Wykład uczy nas patrzeć na wyzwania życiowe z najróżniejszych perspektyw, nie ulegać stereotypom i powiększać swoje szanse na podejmowanie optymalnych decyzji. Może pomóc każdemu z nas stać się ekspertem od rozwiązywania problemów z zastosowaniem umiejętności prowadzeniu dialogu wewnętrznego i pozytywnego myślenia. W podręczniku dołączonym do nagrania poza tekstem wykładu odnajdziemy zdjęcia, cytaty i bogatą część utrwalającą.
Wykład Jak stać się wnikliwym jest drugim z kolei w drugiej część kolekcji Budowanie jakości życia poprzez rozwój osobowości, zatytułowanej Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości, która wspomaga odbiorcę w rozwijaniu cech nad wyraz ważnych dla rozwoju osobowości (wiara w siebie, wnikliwość, wytrwałość, odwaga, entuzjazm, realizm). Każdy z sześciu wykładów skupia się na jednej z nich. Opisuje jej istotę i oddziaływanie w powszednim życiu (na bazie potężnych przykładów). Demonstruje metody zezwalające ją produktywnie wzmocnić. Ukazuje też, w jaki sposób jej wzmocnienie wpłynie na rozwój innych pozytywnych cech osobowości, a w efekcie ułatwi osiąganie ambitnych celów życiowych. Cała kolekcja jest prosta do zrozumienia i przyjemna w odbiorze. Wykłady znajdujące się w części drugiej czytają: idealny lektor Piotr Borowiec i uznani aktorzy Grażyna Wolszczak i Olgierd Łukaszewicz.