Co kojarzy Ci się ze słowem realizm? Czy wyrażenie „patrzeć realnie” powoduje więcej skojarzeń negatywnych czy pozytywnych? zobacz, czy czasami nie rządzą Tobą stereotypy, które realizm przeciwstawiają marzeniom i wierze w osiągnięcie zamierzonych celów.
stosowanie zasady realizmu przydaje się w każdej dziedzinie. Gdy z marzenia wyłania się potężna wizja, mądry realizm pomaga ocenić ją pod kątem przydatności i możliwości realizacyjnych. Na tej bazie można stworzyć spójny plan skutecznie prowadzący do celu. Wykład pokazuje realizm jako szansę na dokonanie czegoś nowego i wartościowego. Radzi, jak wykorzystywać pozytywne działanie tej atrybuty w procesach decyzyjnych w każdej sferze życia i jak przełamywać stereotypy utrudniające wykorzystywanie zasady realności. Podpowiada metody pracy nad zmianą krzywdzących nawyków myślowych. W podręczniku dołączonym do nagrania poza tekstem wykładu odszukamy zdjęcia, cytaty i bogatą część utrwalającą.
Wykład Jak stać się realistą zamyka drugą część linii Budowanie jakości życia poprzez rozwój osobowości, zatytułowanej Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości, która wspomaga odbiorcę w rozwijaniu cech istotnie ważnych dla rozwoju osobowości (wiara w siebie, wnikliwość, wytrwałość, odwaga, entuzjazm, realizm). Każdy z sześciu wykładów skupia się na jednej z nich. Opisuje jej istotę i oddziaływanie w powszednim życiu (na bazie solidnych przykładów). Demonstruje metody pozwalające ją wydajnie wzmocnić. Prezentuje też, w jaki sposób jej wzmocnienie wpłynie na rozwój innych pozytywnych cech osobowości, a w rezultacie ułatwi osiąganie ambitnych celów życiowych. Cała seria jest nieskomplikowana do zrozumienia i przyjemna w odbiorze. Wykłady znajdujące się w części drugiej czytają: nieprzeciętny lektor Piotr Borowiec, a także uznani aktorzy Grażyna Wolszczak i Olgierd Łukaszewicz.