Implementacja prawa wspólnotowego jest wyjątkowo ważna ze względu na konstytucyjne problemy związane ze wzajemnym przenikaniem systemu prawa wspólnotowego i systemów krajowych.
Na przykładzie Francji perfekcyjnie widać, w jaki sposób konieczność implementacji prawa wspólnotowego narzuca na państwo określone ramy działania i włącza cały aparat państwowy. Egzemplifikacja ta demonstruje jednocześnie pewne wady systemu prawa wewnętrznego – wady instytucjonalne, zwykle zaś praktyki politycznej i prawnej.
niemało kwestii znalazło już odpowiednie miejsce w doktrynie i orzecznictwie, zarówno europejskim, jak i krajowym, ale inne podlegają ciągłej dyskusji. Warto wciąż zadawać pytania o metody wprowadzania norm wspólnotowych do prawa krajowego, o ich miejsce oraz znaczenie w prawie krajowym, o stosunek do norm konstytucyjnych, o bezpośrednie stosowanie prawa wspólnotowego w praktyce, o rolę poszczególnych organów władzy państwowej (ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia sądów, w głównej mierze sądów konstytucyjnych). Integracja europejska pozostaje zagadnieniem żywym, ciągle aktualnym nie tylko w aspekcie politycznym, lecz także doktrynalnym.
Dr Katarzyna Kubuj z problemami implementacji prawa wspólnotowego we francuskim systemie prawnym zapoznała się w czasie wielu wyjazdów do Francji, w tym kilkukrotnie jako stypendystka rządu francuskiego, m.in. Na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Paryż 1 Panteon – Sorbona.
Pracuje w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się prawem konstytucyjnym. Jej rozprawa doktorska pozostała wyodrębniona na 41 Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych.