Wyniki badań przedstawione w monografii pokazują – ogólnie rzecz ujmując – iż pismo ręczne nie może stanowić metody diagnozy osobowości, poziomu lęku czy temperamentu, choć pozwala na wyszczególnionie cech patologii w porównaniu z normą. Praca powinna zatem rozstrzygnąć sporo toczących się sporów w nauce. Jej niewątpliwą zaletą jest pokazanie wielu zmiennych aspektów funkcjonowania człowieka w normie i patologii, w kontekście poszukiwania specyfiki pisma ręcznego. Podkreślić także należy wykorzystanie poprzez Autorkę pionierskich technik komputerowych do analizy cech pisma ręcznego.
z recenzji dr hab. Anety R. Borkowskiej
Na szczególne podziw zasługuje zaproponowana przez Autorkę koncepcja modelu tzw. Związku sieciowego psychiki i pisma, która stanowi „grafologiczne novum"; tym samym Autorka ma szansę na wniesienie dużego wkładu w rozwój polskich, interdyscyplinarnych badań pismoznawczych, opisywanych z epistemologicznej perspektywy psychologii klinicznej. ( )
w wyniku czego Czytelnik otrzymał niezwykle produktywne kompendium wiedzy o badaniach pisma, widzianych poprzez pryzmat współczesnych badań psychologicznych.
z recenzji prof. Dr. Hab. Andrzeja Szostaka
Barbara Gawda – dr hab., prof. Znakomity w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki reprezentacji emocji, języka afektywnego, ekspresji i psychopatologii emocji, psychopatologii osobowości, suicydologii i ekspertyzy dokumentów. Jest autorką 129 publikacji naukowych.
Podtytuł: Poznawcza teoria związku psychika – pismo
ISBN: 9788373839557
Kod paskowy: 9788373839557
Autorzy: Gawda Barbara
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20012
ilość tomów: 1
Miejscowość: Warszawa
ilość stron: 184
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 21.2x14.5
Głębokość (mm): 12
Waga: 0.288
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka