Kodeks cywilny. Komentarz to kontynuacja publikacji wydawanej od ponad ćwierćwiecza. Jest tradycyjnym komentarzem nawiązującym do bogatych, sięgających okresu międzywojennego, tradycji polskiej myśli prawniczej.
Jest także użytecznym przewodnikiem po tekście Kodeksu cywilnego, w sposób nieszablonowy łączącym dorobek nauki z doświadczeniami praktyki sądowej: objaśnia przepisy i normowane nimi instytucje, wskazuje źródła, uzupełnia poruszane w nim wątki i łączy je z wiedzą zdobytą w praktyce.
Stanowi akcentujący się na rynku zbiór recept prawniczych fachowo diagnozujących i syntetyzujących problem, a następnie podpowiadających, jak go rozwiązać. Transparentnie skonstruowanym i usystematyzowanym objaśnieniom towarzyszą duże wykazy piśmiennictwa, a także skorowidze.
Tom I Komentarza obejmuje zagadnienia uregulowane w art. 1-125, a więc fundamentalne problemy prawa prywatnego, a wśród nich unormowania dotyczące osób fizycznych i prawnych - w tym przedsiębiorców i konsumentów - ich statusu, a także ochrony dóbr osobistych, regulujące podstawowe kwestie mienia, ustalające formę i kryteria ważności czynności prawnych i ustanawiające zasady przedawnienia roszczeń.
Składa się z dwóch części, został napisany,,od nowa" i jest dużo większy aniżeli jego wcześniejsze edycje. Autorzy, doceniając kluczowe znaczenie tematyki unormowanej w części ogólnej Kodeksu cywilnego, opracowali ją bardzo szczegółowo, z niekwestionowaną kompetencją i wnikliwością.
Zespół Autorów tworzą wybitni prawnicy cywiliści, doświadczeni sędziowie, a także przedstawiciele nauki nad wyraz blisko związani z praktyką sądową. Komentarz jest adresowany do: sędziów wszystkich sądów, powszechnych i administracyjnych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rzeczników patentowych, prokuratorów, referendarzy sądowych, komorników, doradców podatkowych, naukowców, przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, innych organów państwowych i samorządowych i do aplikantów.