Książka Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później, to linia rozmów z prof. Ewą Łętowską będącą inicjatorem i uczestnikiem dyskusji nad prawem i praworządnością w Polsce, prowadzonych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. To także próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego burzliwe spory toczące się od ponad dwudziestu lat, jak te o zasady nauczania religii w szkole, o zarys i zakres prawa do aborcji, o wpływ lustracji na rozwój demokracji, o wciąż nadmierne użytkowanie instytucji tymczasowego aresztowania czy tłok w polskich więzieniach, są wciąż tak żywe, a prawnikom i politykom nadal nie udaje się znaleźć rozwiązania tych problemów.
Jest w tych rozmowach na dodatek trochę aktualnej publicystyki (m.in. Na temat umowy ACTA czy rejestracji osławionego zakazu "pedałowania"), lecz opatrzonej potężnym komentarzem prawnym - konsekwencją ogromnej wiedzy i ponad 50-letniej praktyki prawnej prof. Łętowskiej. A ponieważ formułuje je ona w swym stylu, czyli ze swadą, a czasem wręcz ze wielkim ładunkiem emocji, nie jest to jeszcze jeden "komentarz do kodeksu". Tym niemniej sporo z zawartych w książce opinii nadawać się będzie do cytowania także w publikacjach naukowych.
Adresaci:
Ta książka to ważna i interesująca lektura jednocześnie dla prawników, jak i wszystkich, których ciekawią przemiany zachodzące w Polsce i polskim prawie.
Tytuł Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później Autorzy Ewa Łętowska, Krzysztof Sobczak Wydawnictwo Wolters Kluwer EAN 9788326438967 ISBN 9788326438967 Kategoria Literatura, Prawo ilość stron 384 Format 15x21 cm Rok wydania 2012 Oprawa broszurowa