Problematyka badawcza związana z analizą myśli politycznej od wielu lat podejmowana jest z wielkim sukcesem poprzez uczonych Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Bez dwóch zdań dorobek badawczy, w tym wydawniczy, Zakładu Myśli Politycznej należy do przodujących w Polsce pod względem rozważań naukowych nad polską myślą polityczną.
Prace te są znane i cytowane poprzez badaczy nauk humanistycznych i społecznych, zwłaszcza poprzez politologów, historyków, socjologów. Niniejszy zamysł wydawniczy jest kolejnym ważnym przedsięwzięciem naukowym, ujmującym problematykę myśli politycznej w kontekście europejskim, począwszy od okresu tworzenia się państw narodowych w Europie, skończywszy na dorobku myślicieli współczesnych tworzących na przełomie XX i XXI wieku.
Na tom złożyły się opracowania specjalistów z zakresu polskiej myśli politycznej, znawców dorobku ideowego różnorodnych nurtów: nacjonalizmu, konserwatyzmu, komunizmu, liberalizmu, katolicyzmu, dystrybucjonizmu czy myśli niepodległościowej, szeroko rozumianych koncepcji politycznych radykalnych.