Chłopki. Opowieść o naszych babkachJoanna Kuciel-Frydryszak, autorka lubianej książki "Służące do wszystkiego", wraca do tematu wiejskich pań w swoim najnowszym dziele "Chłopki. Opowieść o naszych babkach".
Tym razem przenosi nas za drugą stronę drzwi chłopskich chałup, aby przedstawić nam historię tych, które pozostały na wsi, gdy Maryśki i Kaśki wyruszały do miast, żeby służyć w pańskich domach.Babom szkoły nie potrzeba:Na wsiach pozostały ich siostry i matki, które od świtu do nocy harowały jako gospodynie, wyrobnice na folwarkach, mamki i dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach.
Marzyły o prostych rzeczach, takich jak własne łóżko, buty czy nauka w szkole. Modliły się o posag, żeby uniknąć wydania za morgi i nie zostać wydaną za pokaźnie starszego mężczyznę. Dzieliły na czworo zapałki, żeby wyżywić rodzinę, często pozostając analfabetkami, ponieważ "babom szkoły nie potrzeba".Poruszający głos wiejskich pań:Książka Joanny Kuciel-Frydryszak daje tym wiejskim kobietom głos, by mogły opowiedzieć o swym powszednim życiu, trudach, lękach i marzeniach.
To głęboko poruszająca lektura, która demonstruje siłę i poświęcenie tych pań dla swych rodzin, lecz także ich pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.duży wpływ na wiejskie społeczeństwo:"Chłopki.
Opowieść o naszych babkach" to lektura, która odkrywa niezwykłe historie kobiet, które poprzez lata pozostawały w cieniu, lecz wciąż miały ogromny wpływ na życie i kształtowanie społeczeństwa wiejskiego.O książce - Izabela Kuna:Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę, opisując historię wsi, biedy i głodu, które dotykały nasze babki, i rozrywając nasze serca.
To poruszająca opowieść o życiu polskich pań, a moja babka była jedną z nich.O książce - Joanna Kos-Krauze:Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nikt nie zrozumie współczesnej Polski, jej społecznych napięć i własnej rodzinnej historii bez zgłębienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w swojej powieści "Chłopki".
To opowieść o mieszaninie krzywdy od najmłodszych lat i heroizmu, który trwał aż po grób. Książka demonstruje wstrząsający obraz nieludzkiej męki, z jaką nasze babki i prababki musiały zmagać się w powszednim życiu – to historia poniewierki, biedy i upokorzenia.
To właśnie te doświadczenia, zapisane na kartach historii, kształtują naszą tożsamość i zostawiają w naszej duszy niemało demonów i buntu, które przetrwały do teraz.O książce - Kacper Pobłocki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo:Osoby, których życie dotąd pozostawało w cieniu historii uważanej za szczególniejszą, w końcu zajmują zasłużone miejsce na pierwszym planie.
To świetna i poruszająca książka.Zapraszamy, przejrzyj poniższe tytuły:Służące do wszystkiego (wyd. 2022).Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami.Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie.