Tabu immanentnie związane z kulturą, której istotę określają ludzkie działania dostosowywane swoistym porządkiem, wyraża się w kostniejących wzorach i modelach normatywnych. Tymczasem globalizacja w wymiarze wewnętrznym może być czynnikiem pobudzającym tradycję do poszukiwania alternatywnych form rozwoju.
Wobec faktu, iż we współczesnym świecie osłabieniu ulegają polityczne i terytorialne granice, zasadna stała się refleksja naukowa nad tymi przejawami życia społecznego, które potencjalnie mogą sprzyjać bądź zagrażać kultywowaniu tradycji, utrwalać bądź burzyć system wartości, wierzeń i przekonań stanowiących o kulturowej odrębności i odmienności.
Powyższym zagadnieniom poświęcona została interdyscyplinarna konferencja Tabu w procesie globalizacji kultury zorganizowana w dniach 2122 kwietnia 2016 roku przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie.
Niniejszy tom jest pokłosiem naukowych rozważań, które pozwoliły na zestawienie rozmaitych perspektyw badawczych oraz wieloaspektowe i holistyczne spojrzenie na problematykę tabuizacji w świetle zachodzących procesów globalizacyjnych.
[Fragment Wstępu] Tytuł Tabu w procesie globalizacji kultury Autorzy red. Agata minimalnyska, Katarzyna Sobstyl Wydawnictwo UMCS EAN 9788377849088 ISBN 9788377849088 Kategoria Literatura, Kultura liczba stron 308 Format 170x240 mm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa